Konferencja NanoTOX 2017

EIT+

24 października we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ odbędzie się konferencja NanoTOX 2017. Główną tematyką będzie bezpieczeństwo stosowania nanomateriałów w produktach innowacyjnych.

Nanomateriały mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, np. w elektronice, medycynie i farmacji, lotnictwie, inżynierii materiałowej, sporcie lub produkcji artykułów gospodarstwa domowego. Do popularnych produktów wykorzystujących nanomateriały należą m.in. procesory komputerowe, tkaniny medyczne, katalizatory przemysłowe, nanopigmenty, powłoki polimerowe, powłoki antybakteryjne, tynki, zaprawy czy farby.

Nowe, korzystne właściwości nanomateriałów w porównaniu z ich odpowiednikami w skali makro powodują również, że mogą one w sposób odmienny wpływać na organizm człowieka i otaczające nas środowisko. Ze względu na rosnącą popularność nanomateriałów oraz ich obecność w innowacyjnych produktach i niemal w każdej dziedzinie życia niezbędne jest zdobycie wiedzy o bezpieczeństwie stosowania samych nanomateriałów, jak również ich interakcji z otoczeniem. Osoby bezpośrednio związane z wytwarzaniem innowacyjnych materiałów, zarówno ich sprzedawcy, jak i nabywcy, powinni mieć dostęp do rzetelnej wiedzy na temat charakterystyki nanomateriałów oraz bezpieczeństwa dla naszego zdrowia i środowiska. Ogromne znaczenie ma zatem uświadomienie potencjalnych zagrożeń wynikających ze stosowania tych materiałów, jak również dobór dobrze ugruntowanych, sprawdzonych metod badawczych do oceny tych właściwości.

Konferencja NanoTOX poświęcona będzie w całości zagadnieniom bezpieczeństwa nanocząstek, które stanowią elementy nowych materiałów. Poruszone tematy powinny przyczynić się do lepszego zrozumienia potrzeby współpracy przedstawicieli przemysłu i nauki oraz stać się impulsem do rozpoczęcia partnerskiego dialogu merytorycznego dotyczącego zapewnienia najwyższych standardów badań materiałów wykorzystywanych do celów przemysłowych i zapewnienia bezpieczeństwa pracy z nimi.

Miejsce konferencji
Nie bez znaczenia jest wybór miejsca dla organizowanego seminarium. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ to przestrzeń stworzona na potrzeby nauki i biznesu, z nowoczesnymi laboratoriami i aparaturą badawczą – miejsce niezwykle ważne dla rozwoju innowacyjności, a zwłaszcza nowych technologii dla instytucji gospodarczych. Na co dzień prowadzone są tu badania w obszarze nanotechnologii i nowoczesnych materiałów.

Dla kogo
Na konferencję zapraszone są przede wszystkim osoby związane z przemysłem – przedsiębiorcy zainteresowani badaniami i charakteryzacją nanomateriałów, pracownicy działów kontroli jakości w firmach produkcyjnych, pracownicy naukowych uczelni technicznych.

Tematyka

  • Nanotechnologia i nanomateriały – definicje, odmienne właściwości, wytwarzanie nanoczątek
    o określonych właściwościach | dr hab. inż. Artur Bednarkiewicz, dr Rafał Szukiewicz | EIT+
  • Polskie i europejskie normy prawne dotyczące wytwarzania i komercyjnego stosowania nanomateriałów, bezpieczeństwo pracy z nanomateriałami, dr hab. inż. Artur Bednarkiewicz | EIT+
  • Zastosowania nanomateriałów w przemyśle – prezentacja firmy NanoPure/NanoWave | Rafał Banasiuk
  • Metody charakteryzacji nanomateriałów – charakteryzacja fizykochemiczna, charakteryzacja nanotoksykologiczna, dr Alicja Bachmatiuk, dr Tomasz Lipiński | EIT+
  • Certyfikat NanoSop – prezentacja TUV Sud Polska | Piotr Skupień

Udział w konferencji jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji pod adresem mailowym [email zakodowany].

MM Magazyn Przemysłowy jest patronem medialnym tej konferencji.


Źródło: EIT+

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę