Koniec ze ściąganiem nielegalnych plików na państwowe komputery

LOG System

Urzędnicy, którzy ściągają na służbowe komputery nielegalne pliki, muszą się mieć na baczności. Instytucje państwowe zaczynają instalować systemy, które na bieżąco monitorują tego typu działania.

Administrator sieci otrzymuje informacje o tym, który urzędnik, kiedy i co ściągnął na dysk twardy komputera lub pamięć masową. Dzięki wspomnianym systemom niemożliwe jest także wgranie na służbowego peceta nielegalnej aplikacji z płyty CD. Administrator bez trudu wyłapie taki proceder i będzie mógł szybko zareagować.

Tego typu antypiracki system wdrożył właśnie Państwowy Instytut Geologiczny we wszystkich placówkach na terenie kraju. Na każdym z ponad 1 tysiąca pecetów zainstalowano tzw. agenta programu LOG System 2.0, który stanowi jednocześnie bazę danych na temat wszystkich licencji, komputerów, podzespołów i peryferiów elektronicznych należących do instytutu. Dzięki instalacji LOG System 2.0 kierownictwo PIG mogło więc również sprawdzić, czy wszystkie używane przez instytut programy są legalne i usunąć aplikacje, które budziły jakiekolwiek wątpliwości prawne. LOG System 2.0 przekazał administratorowi listę aplikacji, które w ogóle nie miały licencji, jak również tych, które wymagały jedynie aktualizacji.

Należy domyślać się, że za przykładem Państwowego Instytutu Geologicznego pójdą inne polskie instytucje państwowe. Z raportu przeprowadzonego przez Szkołę Główną Handlową na zlecenie Business Software Alliance (wrzesień 2010) wynika, że około 90% urzędów, które do tej pory nie prowadziły audytów oprogramowania, rozważa wykonywanie takich operacji. Według autorów dokumentu to pozytywny trend w dobie niezbędnych cięć w administracji publicznej. Dzięki wiedzy o zawartości komputerów można uniknąć odpowiedzialności karnej oraz zmniejszyć koszty pracy urzędów (np. dzięki wiedzy o tym, które programy są uruchamiane niezwykle rzadko, bądź w ogóle, co prowadzi do wniosku, że nie warto przedłużać ich licencji na kolejne lata). Na razie regularne audyty oprogramowania przeprowadza mniej niż połowa placówek administracji publicznej i lokalnej (dokładnie 44%).

O aplikacji LOG System 2.0
Urząd lub firma, która wdroży oprogramowanie LOG System 2.0, będzie dysponowała centralną bazą wiedzy o własnych zasobach IT. W ten sposób w dowolnej chwili uzyska aktualizowane na bieżąco informacje na temat tego, jakie dokładnie oprogramowanie jest zainstalowane na konkretnym, wybranym komputerze lub serwerze. W przypadku rozległych zasobów IT, aplikacja LOG System pomoże usystematyzować posiadany software i - w razie potrzeby - zrezygnować z nadmiarowego lub niewykorzystywanego oprogramowania. To pozwoli na zmniejszenie kosztów w firmie lub urzędzie.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę