Konkurs manus 2017: ostatnie dni nadsyłania zgłoszeń

© igus

Udostępnij:

 

W trakcie odbywających się w kwietniu Targów Hanowerskich rozstrzygnięta zostanie ósma edycja konkursu mamus, który organizuje firma igus. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody pieniężne w wysokości do 5000 euro.

O charakterystycznych zaletach polimerowych łożysk ślizgowych można przekonać się praktycznie w każdym obszarze zastosowań – zarówno w wodzie, na lądzie, jak i w powietrzu. Łożyska polimerowe pozwalają zmniejszyć masę samolotu zasilanego energią słoneczną, w elektrowni falowej zapewniają odporność na korozję, natomiast w pojazdach drogowych minimalizują tarcie. Jednocześnie są tańsze i trwalsze od porównywalnych łożysk metalowych.Odbywający się już po raz ósmy konkurs manus ma na celu pokazanie ogromnego potencjału, jaki nadal posiadają polimerowe łożyska ślizgowe. Jest to wspólna inicjatywa firmy igus, Instytutu Materiałów Kompozytowych (Institut für Verbundwerkstoffe), wydawnictwa Industrieanzeiger oraz Wyższej Szkoły Technicznej w Kolonii (Technische Hochschule Köln), w ramach której są nagradzane zastosowania łożysk ślizgowych z tworzyw sztucznych, wyróżniające się zarówno walorami technicznymi i ekonomicznymi, jaki i ze względu na kreatywność konstruktorów.

– Konkurs manus (którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa ręka) odzwierciedla energię twórczą, dzięki której łożyska wkraczają do nowych obszarów zastosowań – objaśnia Gerhard Baus, prokurent ds. łożysk ślizgowych w firmie igus GmbH. Właśnie takie podejście do rozwiązywania problemów technicznych zostało zaprezentowane przez 467 uczestników z 34 krajów świata, którzy zgłosili się do konkursu manus 2015. Zgłoszenia konkursowe pokazały fascynującą różnorodność zastosowań łożysk ślizgowych z tworzyw sztucznych, od prototypów po rozwiązania seryjne: łożyska sferyczne we włoskim rowerze bez kierownicy, łożyska liniowe we francuskiej maszynie do dekorowania ciast, czy łożyska ślizgowe w kanadyjskim robocie do czyszczenia akwariów. Złotą nagrodę manus zdobył zespół z Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze, za innowacyjny system do chirurgii ucha stosowany przy leczeniu głuchoty spowodowanej uszkodzeniem ucha wewnętrznego oraz silnego niedosłuchu,

Ceremonia wręczenia nagród na Targach Hanowerskich 2017
Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni przez niezależne jury w lutym 2017. Do tego czasu można zgłaszać się do konkursu wypełniając formularz internetowy i przesyłając krótki opis wraz ze zdjęciami i filmami. Wymaga się jedynie, aby istniał przynajmniej jeden zbudowany prototyp prezentowanego rozwiązania. Ceremonia wręczenia nagród manus odbędzie się podczas Targów Hanowerskich 2017, na stoisku firmy igus GmbH. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody pieniężne w wysokości do 5000 euro.

Wszystkie informacje, w tym o zastosowaniach zgłoszonych w minionych latach, a także odnośnik do formularza zgłoszeniowego są dostępne pod adresem www.igus.pl/manus

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również