Konkurs przyrodniczy w kopalniach odkrywkowych

©

Udostępnij:

 

Już po raz trzeci firma HeidelbergCement organizuje w ponad 20 krajach na całym świecie konkurs Quarry Life Award – naukowo-edukacyjne przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzacja i ochrona walorów przyrodniczych terenów kopalnianych.

W przyszłym roku kopalnie odkrywkowe ponownie otworzą się na badania, a studenci i naukowcy otrzymają niepowtarzalną szansę wzięcia udziału w projekcie, który w realny sposób przyczynia się do zwiększenia wartości ekologicznej oraz edukacyjnej miejsc wydobycia surowców mineralnych.QLA etap po etapie
W Polsce organizatorem konkursu jest Grupa Górażdże, należąca do koncernu HeidelbergCement. Zasady konkursu pozostają te same co przy poprzednich edycjach. Uczniowie, studenci, absolwenci, naukowcy oraz przyrodnicze organizacje i instytucje mogą składać swoje propozycje projektów na stronie internetowej www.quarrylifeaward.com w terminie do 1 marca 2016 r. W kolejnym etapie jury krajowe wybierze pięć najlepszych projektów badawczych, które w okresie od kwietnia do września 2016 będą realizowane w czterech kopalniach Grupy Górażdże. Do udziału w nowej edycji zostały wytypowane dwie kopalnie wapienia na Opolszczyźnie: „Strzelce Opolskie” oraz „Górażdże”, a także dwie kopalnie kruszyw: KSM „Ruda” (woj. śląskie) oraz KSM „Nowogród Bobrzański” (woj. lubuskie).

Kategorie konkursowe i nagrody
Do konkursu można zgłaszać projekty indywidualnie lub zespołowo w jednej z pięciu kategorii: „Badania nad gatunkami i siedliskami”, „Zarządzanie bioróżnorodnością”, „Edukacja i podnoszenie świadomości”, „Projekty szkolne ” (dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz studentów studiów wyższych I stopnia) oraz w nowej kategorii “Ponad granicami kopalń” (projekty badające wpływ i powiązania kopalni z bioróżnorodnością otaczającego ją terenu). Finał konkursu, połączony z prezentacją wyników prac terenowych oraz zaleceniami dotyczącymi ochrony bioróżnorodności w kopalniach, odbędzie się jesienią 2016 r.

Wszystkie pięć projektów wyróżnionych w ramach edycji krajowych weźmie udział również w konkursie na szczeblu międzynarodowym. Każdorazowo projekty będą oceniane pod kątem: innowacyjności, wykonalności (szans realizacji), wartości dodanej, zaangażowania uczestników oraz walorów edukacyjnych. Dla zwycięzców przygotowano atrakcyjne nagrody pieniężne.! Na szczeblu krajowym przyznane zostaną nagrody w wysokości 1500, 3000 oraz 5000 euro. Pula nagród międzynarodowych wynosi 80 000 EUR. Ponadto najlepszy projekt 3. edycji QLA zostanie nagrodzony kwotą 30 000 euro.

Dlaczego warto?
Do udziału w 2. edycji Quarry Life Award na całym świecie zgłoszono ponad 390 projektów. - Dla koncernu HeidelbergCement organizowane przedsięwzięcie to droga do promowania wyjątkowych walorów bioróżnorodności kopalni oraz nieustannego podnoszenia standardów ochrony przyrody we współpracy z uczelniami – wyjaśnia Daniel Gauthier, członek zarządu HeidelbergCement oraz członek międzynarodowego jury konkursu QLA. Zgłaszając swój projekt, młodzi ludzie otrzymują niepowtarzalną szansę przeprowadzenia badań na terenach, które zwykle nie są dostępne dla osób postronnych. Mogą wykorzystać swoją wiedzę w praktyce, a także nabyć wiele nowych umiejętności, które przydadzą się w przyszłej karierze zawodowej.

O tym, że warto wziąć udział w konkursie, świadczą również wyniki poprzedniej edycji, w której ogromny sukces i główną nagrodę na szczeblu międzynarodowym (30 000 euro) zdobyło Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX z Wrocławia, nagrodzone za projekt ochrony płazów i gadów w Kopalni Wapienia „Górażdże”.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie internetowej: www.quarrylifeaward.com

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również