Kontrakt Asseco z Europejską Agencją Kosmiczną

©

Udostępnij:

 

Asseco Poland podpisało umowę z Europejską Agencją Kosmiczną. Firma wykona specjalistyczną aplikację z dziedziny nawigacji satelitarnej. To już drugi projekt realizowany przez Asseco dla sektora kosmicznego.

Umowa pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną a firmą Asseco Poland została podpisana w ramach drugiej edycji programu Polish Industry Incentive Scheme, dedykowanego dla polskich przedsiębiorstw i ośrodków naukowo-badawczych. Program obejmuje projekty z dziedziny informatyki, technologii lotniczych, meteorologii, nawigacji i aplikacji satelitarnych. Celem programu jest umożliwienie pozyskania kompetencji w zakresie technologii kosmicznych przez polski przemysł i transfer technologii innowacyjnych do polskich firm, aby zagwarantować im możliwość pełnoprawnego udziału w rozwoju sektora kosmicznego po 2017 roku, kiedy to przestaną obowiązywać preferencyjne warunki. 

W ramach zawartej umowy Asseco stworzy specjalistyczną aplikację, której celem będzie poprawa i weryfikacja działania europejskiego systemu EGNOS w oparciu o symulacje. EGNOS, czyli European Geostationary Navigation Overlay Service, zwiększa precyzję wskazań systemów nawigacji satelitarnej, jak GPS, z którego korzysta transport powietrzny, morski i lądowy. Asseco powierzono stworzenie głównego elementu służącego do modelowania środowiska testowego, gdzie będzie starannie weryfikowana każda zmiana przed udostępnieniem jej użytkownikom systemu EGNOS.

 

Współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną daje nam możliwość dalszego rozwoju kompetencji w obszarze nawigacji satelitarnej i rozwoju oprogramowania w oparciu o ujednolicone, europejskie standardy, obowiązujące w sektorze kosmicznym oraz standardy lotnictwa cywilnego. Ponieważ analiza zjawisk geograficznych w czasie rzeczywistym rozwija się niezwykle dynamicznie wierzymy, że te doświadczenia zaowocują realizacją przez Asseco kolejnych projektów związanych z sektorem kosmicznym – podkreśla Paweł Seliga z Departamentu Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań dla Sektora Bezpieczeństwa w Asseco Poland.

 

Pierwsza aplikacja wytworzona przez Asseco dla Europejskiej Agencji Kosmicznej to analizator danych SBAS Data Analysis Tool Set, który ma za zadanie zwiększenie dokładności pozycjonowania, co ma pierwszorzędne znaczenie w zakresie wertykalnego położenia obiektu np. podczas podchodzenia samolotu do lądowania.

  

– Systemy GPS umożliwiają lokalizację z dokładnością rzędu 10 metrów. Dlatego w komunikacji drogowej, a w szczególności powietrznej są uzupełniane systemami takimi jak EGNOS. Dzięki zastosowaniu tych systemów, dokładność lokalizacji wzrasta do 1-2 m. Optymalizacja i rozwój systemu EGNOS są możliwe m.in. dzięki narzędziom, takim jak nasz SBAS Data Analysis Tool Set, który odpowiada za analizę danych w tym systemie, ich interaktywną wizualizację oraz wsparcie w podejmowaniu decyzji odnośnie detekcji anomalii wyjaśnia Paweł Seliga.

 

Polska została członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 roku. Otworzyło to polskim przedsiębiorstwom drogę do współpracy przy europejskich programach kosmicznych i badawczych, a jest to sektor o dużych perspektywach rozwoju. Z danych Europejskiej Agencji Kosmicznej wynika, że rynek związany z cywilnym użyciem rozwiązań stosowanych w kosmosie jest wart 240 bln EUR.

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również