Konwencjonalne ściernice do szlifowania kół zębatych 3M™ Cubitron™ II

Konwencjonalne ściernice do szlifowania kół zębatych 3M™ Cubitron™ II to najnowsze rozwiązanie, które firma 3M wprowadza na rynek materiałów ściernych.Ściernice łączą w sobie technologięprecyzyjnie kształtowanego ziarna 3M™ oraz najnowocześniejsze systemy spoiw. Zostały zaprojektowane tak, aby pomóc osiągnąć powtarzalne, wysokiej jakości wykończenie oraz precyzyjną geometrię, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności i efektywności pracy.

Pierwszy nasypowy produkt ścierny zawierający technologię precyzyjnie profilowanych ziaren Cubitron™ II został wprowadzony na polski rynek kilka lat temu.

- Już wtedy nasi klienci mogli odkryć ogromną poprawę w szybkości procesu szlifowania oraz trwałości produktu. Technologia Cubitron™ II to jedno z najbardziej przełomowych rozwiązań jakie do tej pory wprowadziliśmy na rynek – mówi Michał Niedbalski, Dyrektor Sprzedaży w dywizji Materiałów Ściernych 3M Poland. – Rynkowy sukces precyzyjnych ziaren Cubitron™ II zadecydował o poszerzeniu oferty o materiały spojone.

Na rynek trafiły właśnie ściernice do szlifowania kół zębatych Cubitron™ II, które oferują inżynierom szeroki zakres korzyści: szybsze prowadzenie procesu, mniej cykli powlekania, znacznie mniejsze ryzyko przypaleń, wydłużoną żywotność ściernic i stałą wydajność szlifowania. Nowości produktowe zostały po raz pierwszy zaprezentowane w Polsce podczas spotkania zorganizowanego przez firmę 3M Poland w Centrum Technologicznym Klienta we Wrocławiu dla branży samochodowej.

Przełomowa wydajność rozwiązania jest możliwa dzięki połączeniu technologii precyzyjnie kształtowanego ziarna 3M™ oraz najnowocześniejszych systemów spoiw opracowanych przez amerykańskiego innowatora. Podczas gdy konwencjonalne ziarna ceramiczne w materiale ściernym mają tendencję do „rzeźbienia”w powierzchni metalu, nagrzewając zarówno obrabiany przedmiot jak i ściernicę - precyzyjnie ukształtowane trójkątne ziarna Cubitron™ II stopniowo się wykruszają, tworząc kolejne ostre krawędzie. Zużywają się one równomiernie oraz zapewniają bardzo długą żywotność i spójność struktury podczas procesu szlifowania prowadzonego przy standardowych naciskach.

- Według tradycyjnych standardów, szlifowanie odnosi się do obróbki za pomocą nieokreślonych krawędzi tnących, podczas gdy procesy toczenia i frezowania wykorzystują zdefiniowane krawędzie tnące – tłumaczy Tomasz Duda, Dyrektor Techniczny Grupy Przemysłowej3M Poland.- Ziarno znajdujące się w materiałach ściernych 3M™ Cubitron™ II wywraca tę definicję do góry nogami!"

Po raz pierwszy bowiem ściernica składa się z "geometrycznie zdefiniowanych ostrzy", co oznacza, że każde ziarno ma dokładnie taki sam kształt. Patrząc na powstające "wióry", wynikające z korzystania z nowych produktów ściernych, proces szlifowania powinien być w tym wypadku definiowany jako „mikro-frezowanie”. Sypkość wiórów już nie powoduje zaszlichcania się ściernicy, a zatem utrzymuje ona swoje właściwości i stałą wydajność szlifowania.

Wielokrotne testy wykazały, że ryzyko przypaleń zostało praktycznie wyeliminowane, a osiągane przez ściernice wyniki są wiarygodne i spójne.

- Przeprowadzone przez nas testy nie są idealnie stworzonymi scenariuszami, mówimy o długoterminowych próbach w warunkach produkcyjnych, które wykazały skrócenie czasu szlifowania, w większości przypadków o co najmniej 50% w porównaniu do ściernic ceramicznych, wykonanych ze standardowych ceramicznych materiałów ściernych – mówi Tomasz Duda.

Na początek, rodzina ściernic do szlifowania kół zębatych 3M™ Cubitron™ II obejmuje ściernice jednoprofilowe, ściernice do szlifowania gwintów i ślimacznic oraz ściernice do szlifowania kół zębatych spiralno-stożkowych.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę