Kooperacja zamiast rywalizacji

MTP

Sporo ciekawego podczas tegorocznej edycji targów ITM Polska dzieje się również na towarzyszącym im targom Subcontracting. Liczne konferencje i spotkania przyciągają przedstawicieli wielu firm.

W nowoczesnym przemyśle przewagę konkurencyjną budują te jednostki, które efektywnie ze sobą współpracują. Wzajemne relacje podmiotów, wykorzystywanie wspólnych zasobów i elastyczność pozwalają na skuteczne konkurowanie z dużymi graczami na globalnym rynku. Gospodarka 4.0 jest miejscem dla liderów odważnych i otwartych na zmiany, a rozwój technologii wymusza potrzebę współpracy i rozwój kompetencji miękkich niezbędnych do wdrażania zmian.

O tym, jak ważne jest współdziałanie zamiast rywalizacji, dyskutowano wczoraj na targach Subcontracting w ramach konferencji „Przewaga dzięki współpracy. Efektywność klastrów – trendy światowe na polskim gruncie”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Klaster Obróbki Metali – Krajowy Klastra Kluczowego. Prelegenci zgodnie podkreślali, że polscy przedsiębiorcy mają się czym chwalić – wiele innowacyjnych produktów czy rozwiązań w niczym nie ustępuje zagranicznym technologiom, jednak bez odpowiedniego wsparcia nie miałyby szans na szerokie dotarcie do potencjalnych odbiorców. Dlatego tak ważna jest współpraca z różnymi podmiotami, gdyż zgodnie z ideą Klastra „razem można więcej”.

Podczas konferencji i warsztatów poruszono tematy związane z polską polityką klastrową, narzędziami wsparcia współpracujących firm oraz rolą klastrów w promocji firm i rozwoju gospodarczym. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. Justyna Choińska-Jackiewicz z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Leszek Szulski z firmy SaMASZ, Bogdan Olszewski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, dr Mariusz Citkowski z Uniwersytetu w Białymstoku czy Leszek Dec z Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jesteśmy obecni na najważniejszych krajowych i światowych targach przemysłu i współpracy kooperacyjnej, wspierając naszych członków w możliwościach pozyskiwania zamówień, dostępie do nowych technologii i rozwiązań. To też pewnego rodzaju zobowiązanie wobec naszych dotychczasowych partnerów. Naszą powinnością jest uczestnictwo w tego rodzaju wydarzeniach oraz dbanie o budowanie relacji i poszerzanie współpracy – tak działania Klastra Obróbki Metali – Krajowego Klastra Kluczowego podsumowuje Janusz Poulakowski, dyrektor biura KOM.

Dużą rolę w budowaniu trwałych relacji biznesowych podczas targów Subcontracting odgrywają też Subcontracting ITM Meetings. Drugi dzień spotkań b2b był owocny – 7 czerwca odbyło się 115 zamkniętych spotkań, co w efekcie dało łącznie 287 spotkań matchmakingowych pomiędzy 100 uczestnikami z 12 krajów. Sukces Subcontracting ITM Meetings ma związek z efektywnością wykorzystania czasu. W jednym miejscu – pawilonie 7 – spotykają się już umówione ze sobą strony, które realnie są zainteresowane wspólnym biznesem. Same rozmowy są okazją do uzgodnienia szczegółów współpracy, wymiany informacji technicznych, dopracowania usługi podwykonawczej.

Ostatni dzień Subcontracting z atrakcjami

8 czerwca na targach Subcontracting zostanie zdominowany tematyką związaną z kapitałem ludzkim, systemom innowacji pracowniczych, kształceniu zawodowemu, budowaniu zespołów badawczo-rozwojowych, stażom rotacyjnym. To będą już ostatnie prelekcje w ramach Strefy Warsztat Menedżera pt. „Ludzie – największe wyzwanie”, które odbędą się w pawilonie 7 w godz. 10.00–13.00.

Źródło: MTP

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę