Kosmiczny szkielet

NASA

Interdyscyplinarny zespół naukowców z USA opracowuje egzoszkielet X1 - robotyczny kombinezon wprawiający w ruch stawy człowieka. Astronautom przebywającym w kosmosie w stanie nieważkości ma on pomóc utrzymać mięśnie w dobrej kondycji, na ziemi z kolei ma służyć jako urządzenie rehabilitacyjne dla osób po ciężkich wypadkach.

Nad egzoszkieletem pracują naukowcy z NASA, z The Florida Institute for Human and Machine Cognition (IHMC) z Pensacola oraz z Oceaneering Space Systems w Houston, w stanie Teksas. Waży on ok. 25 kg i ma cztery ruchome stawy w biodrach i w kolanach oraz sześć biernych stawów (pozwalają m.in. na obracanie się lub stawianie kroków w bok.

Twórcy X1 chcą, aby służył on astronautom w stanie nieważkości jako rodzaj urządzenia ćwiczącego mięśnie. Wystarczy do tego włączenie hamulca utrudniającego ruch stawów. Czujniki umieszczone w egzoszkielecie pozwolą dokładnie zmierzyć wysiłek fizyczny osoby go używającej. Wyniki mogłyby od razu trafiać na ziemię - lekarze mogliby na bieżąco oceniać sprawność astronautów i modyfikować ich plan ćwiczeń. W przyszłości, podczas wypraw na inne planety, podobne egzoszkielety pomagałyby astronautom w poruszaniu się i pracy w nietypowych warunkach.

NASA współpracuje z IHMC przy projekcie umożliwiającym zastosowanie egzoszkieletu jako urządzenia rehabilitującego dla osób po ciężkich wypadkach i uszkodzeniach nóg oraz kręgosłupa.
- Robotyka już odgrywa wielką rolę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jej znaczenie będzie rosło wraz z rozwojem eksploracji kosmosu - stwierdził Michael Gazarnik, dyrektor Programu Technologii Kosmicznych w NASA - To, co jest niezwykłe w technologiach kosmicznych i w naszej pracy przy projektach takich jak Robonauta, to nieoczekiwane ich zastosowania tu, na Ziemi.

Egzoszkielet znajduje się jeszcze w fazie badawczej, opracowywana i oceniana jest konstrukcja oraz jej ewentualne modyfikacje. NASA chce przetestować X1 jako potencjalny trenażer do ćwiczeń dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, umożliwiający jej członkom zachowanie formy fizycznej. W przyszłości taki właśnie trenażer zostałby zainstalowany na pokładach statków w misji na Marsa.

Więcej informacji: http://www.nasa.gov/offices/oct/home/feature_exoskeleton.html

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę