Krakowski Park Technologiczny prezentuje firmy z akceleratora KPT ScaleUp

KPT

W Krakowie rozpoczął się 3-miesięczny program, którego celem jest przyspieszenie rozwoju młodych firm pracujących nad rozwiązaniami dla przemysłu i smart city. W pierwszej edycji bierze udział 11 startupów, wspieranych przez kilkudziesięcioosobowy zespół partnerów, mentorów i ekspertów branżowych.

KPT ScaleUp realizowany przez Krakowski Park Technologiczny koncentruje się na wspieraniu startupów tworzących innowacje dla przemysłu i smart city. Dla wybranej jedenastki przygotowany został intensywny program warsztatów, konsultacji i pracy nad wdrożeniami we współpracy z 10 dużymi partnerami.

W programie biorą udział:

Airly - tworzy inteligentny system monitoringu jakości powietrza, w którego skład wchodzą: sensory, otwarta platforma, prognoza jakości powietrza, aplikacje mobilne i raporty. Produkt skierowany jest do miast i samorządów, ale dociera również do mieszkańców, którzy dzięki ogólnodostępnym danym są informowani o jakości powietrza w czasie rzeczywistym.

ARGAS - oferuje usługę lokalizacji obiektów w dużych przestrzeniach przemysłowych przy wykorzystaniu sygnału nawigacji satelitarnej i beaconów oraz przesyłania tych informacji za pomocą sieci bezprzewodowych. Rozwiązanie posiada też stronę serwerową, której zadaniem jest zbieranie i łączenie danych z różnych źródeł.

Bioseco - oferuje urządzenie do automatycznego śledzenia ptaków, zwiększające bezpieczeństwo pasażerów samolotów oraz obniżające koszty portów lotniczych i farm wiatrowych. To pierwsze tego rodzaju urządzenie w skali globalnej.

Blast Lab - oferuje produkt oparty o autorską technologię IndoorNavi, optymalizujący procesy wewnątrz przedsiębiorstwa poprzez wykorzystanie wiedzy na temat lokalizacji osób i obiektów w czasie rzeczywistym.

EMBETECH - dostarcza sprzęt i oprogramowanie realizujące usługi transmisji danych dla wymagających zastosowań przemysłowych i profesjonalnych. Firma oferuje łatwe do zintegrowania elektroniczne moduły radiowe wraz z oprogramowaniem, umożliwiające budowę aplikacji pomiarowych i sterujących o najlepszym w swojej klasie zasięgu łączności i odporności na zakłócenia.

flowPIN - udostępnia serwis internetowy typu SaaS do zarządzania informacją o wyrobach na wszystkich etapach życia produktu. Firma zapewnia narzędzie do znakowania, zbierania i udostępniania danych związanych z każdym elementem składowym lub całym produktem.

General Robotics - oferuje bezprzewodowy i inteligentny system sterowania służący kontroli oświetlenia w obiektach wielkopowierzchniowych. Rozwiązanie znacząco obniża koszty eksploatacji, modernizacji oraz re-aranżacji tego typu obiektów.

Lantalux - opracował nowy rodzaj źródeł światła, umożliwiający odtworzenie właściwości światła naturalnego w całym zakresie widzialnym. Komercyjna wersja produktu będzie mogła konkurować ze źródłami LED pod względem efektywności energetycznej i wierności oddawania barw.

SEEDiA - oferuje inteligentną, zasilaną solarnie infrastrukturę dla przestrzeni publicznych i prywatnych. Ławki solarne, standy i inne produkty gromadzoną energię oddają m.in. w postaci możliwości ładowania urządzeń mobilnych, hot spotów Wi-Fi, podgrzewanych siedzisk czy ekranów e-papierowych.

Sense - oferuje rozwiązanie monitorujące konstrukcję budynków wielkopowierzchniowych, które umożliwia precyzyjne śledzenie ugięć dachu pod wpływem śniegu lub gromadzącej się wody. System automatycznie wykrywa przecieki i podpowiada kiedy odśnieżanie dachu jest konieczne, pozwalając na znaczące oszczędności w zarządzaniu budynkami.

SimPro - dostarcza symulatory do szkolenia służb ratowniczych i pracowników cywilnych na wypadek wszelkich zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu. Rozwiązanie wyróżnia się zastosowaniem technologii VR, fotorealistyczną digitalizacją otoczenia oraz walidacją skuteczności szkolenia za pomocą badań psychofizjologicznych.

– W proces rekrutacji od początku zaangażowani byli partnerzy programu. Oceniali potencjał firm na etapie pierwszej selekcji oraz uczestniczyli we wszystkich rozmowach z kilkudziesięcioma zespołami. 11 młodych firm, które wybraliśmy z grona ponad 100 aplikujących, może liczyć na realne wsparcie najlepszych przedsiębiorstw z regionu – mówi Bartosz Józefowski koordynujący program.

Strategicznymi partnerami są inżynierska EC Grupa oraz Kraków Airport – największy port regionalny w Polsce. Grono przemysłowych ekspertów współtworzących program obejmuje takie firmy jak ASTOR, Oknoplast, Fideltronik, ES-SYSTEM, Protech czy Radionika.

Poza dostępem do ekspertów branżowych oraz specjalistów z zakresu business development, uczestnicy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 200 000 zł. Druga edycja programu odbędzie się już jesienią. Informacje na temat kolejnej rekrutacji dostępne będą na stronie scaleup.kpt.krakow.pl

O programie:

KPT ScaleUp to jeden z 10 ogólnopolskich akceleratorów realizowanych w ramach programu Start In Poland. Jego celem jest przygotowanie wybranych startupów do wdrożeń w dużych firmach oraz do zwiększenia skali ich biznesów. Całość programu akceleracyjnego odbywa się w przestrzeniach Krakowskiego Parku Technologicznego, który od 20 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w Małopolsce. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Źródło: KPT

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę