Lasery marki Rofin na targach ITM Polska

© ROFIN

Udostępnij:

ROFIN, producent laserów i systemów do obróbki laserowej, w tym roku ponownie zaprezentował swoje produkty na targach ITM/MACH-TOOL w w Poznaniu. Firma przedstawiła na poznańskich targach duży wybór źródeł promieniowania laserowego oraz kompletnych urządzeń laserowych.

Wśród prezentowanych urządzeń znalazł się m.in. laser włóknowy ROFIN FL 040. Jest to laser włóknowy o mocy wyjściowej 4 kW do cięcia, spawania, obróbki powierzchni, w konwencjonalnej obróbce laserowej lub przy pomocy skanerów. Dzięki bardziej wydajnym modułom pompującym moc lasera o wysokości 4 kW emitowana jest przez tylko 2 jednostki lasera włóknowego. Jak w przypadku wszystkich modeli firmy ROFIN z serii FL, także model FL040 jest bardzo wydajny, kompaktowy i przeznaczony do najbardziej wymagających zastosowań. Dzięki zastosowaniu światłowodów prowadzących promieniowanie laserowe, o średnicach od 100 μm do 1000 μm, jest możliwość dokładnego dopasowania jakości wiązki promieniowania do danego zadania. Rozdzielacz promieniowania laserowego lub przełącznik promieniowania, umożliwiają równoczesną lub następującą po sobie obróbkę w maksymalnie czterech stacjach i tym samym stwarzają warunki optymalnego wykorzystania lasera.Specjalnie z myślą o integracji w instalacjach, oprócz laserów włóknowych w zaprezentowanej wersji standardowej, firma oferuje również lasery w wersji kompaktowej. Wszystkie lasery włóknowe są dostępne w wersjach o mocy od 500 do 8000 watów.

Sprytne rozwiązania systemowe firmy ROFIN ‒ to więcej niż stanowisko laserowe
Systemy laserowe firmy ROFIN to połączenie rozległej, specyficznej dla branży wiedzy na temat zastosowań z kilkudziesięcioletnim know-how z zakresu zastosowania laserów w przemyśle. Właśnie dlatego tworzymy systemy tak dopasowane do potrzeb naszych klientów. Indywidualnie dopasowane systemy zapewniają użytkownikom idealne rozwiązania do konkretnych zastosowań ‒ do spawania, cięcia, wiercenia, strukturyzowania powierzchni lub znakowania.

Laserowa stacja robocza MPS Flexible to rezultat przemyślanej koncepcji modułowej. W zależności od zastosowania steruje ona supernowoczesnym kontrolerem CNC jednego z czterech dostępnych systemów osiowych. Począwszy od podstawowego modułu z osią Z aż po wysoko precyzyjne rozwiązania 3-osiowe z konstrukcją na podstawie granitowej. Firma ROFIN oferuje szerokie spektrum źródeł promieniowania laserowego: lasery włóknowe, jak i lasery piko-, femto- i nanosekundowe do obróbki materiałów nawet „na zimno”.

Firma ROFIN przygotowała na targach pokaz spawania laserowego tworzyw sztucznych z wykorzystaniem laserowej stacji roboczej MPS Flexible.Select ‒ bogactwo wariantów do każdego rodzaju prac spawalniczych
Maksimum automatyki, minimum programowania ‒ oto motto urządzenia do ręcznego spawania laserowego Select. Urządzenie Select firmy ROFIN – z wysokiej jakości serwosterowanym systemem osi, całkowicie nowym sterowaniem CNC oraz fabrycznie wyposażone także w laser włókowy – to jeden z najczęściej stosowanych na świecie uniwersalnych systemów laserowych do ręcznego spawania, używany do wysoce precyzyjnych, sterowanych również przy pomocy CNC prac spawalniczych z ręcznym lub częściowo zautomatyzowanym wyposażeniem. Urządzenie stosowane jest głównie przy obróbce biżuterii, w medycznych lub stomatologicznych pracach technicznych, jak również przy produkcji narzędzi oraz form wtryskowych.

Laserowe urządzenie znakujące typu EasyMark
Dzięki specjalnej obudowie zamknięte i bezpiecznie pracujące urządzenie typu EasyMark zapewnia duże pole znakowania, mimo wyjątkowo kompaktowej obudowy. System wyposażony został w zautomatyzowaną oś Z w celu optymalnego dopasowania pozycji ogniska do zadania znakowania na powierzchni detali .

Można wybierać lasery o różnych mocach od 10 do 50 wat, różne układy optyczne oraz rozwiązania zewnętrzne lub opcję pomiaru TTL. Całkowicie powietrzem chłodzone źródła promieniowania laserowego, są w pełni zintegrowane w systemie maszyny. Opcjonalnie system dostępny jest wraz z integrowanym wysokiej jakości oprogramowaniem CAD Suite.

CombiLine Basic – przemysłowe znakowanie z atrakcyjną ceną
CombiLine Basic oferuje wszystko, co wymaga wysokiej jakości przemysłowe znakowanie detali. Oprócz atrakcyjnych kosztów inwestycji, klienci otrzymują kompaktowy system obróbki, z dużą komorą pracy i zintegrowanym laserem do znakowania powierzchni. Umożliw ia to zoptymalizowana konstrukcja maszyny, wyposażonej w najważniejsze opcje elementów do procesów znakowania.

Szerokie, elektrycznie sterowane drzwi maszyny pozwalają na wygodną obsługę komory roboczej, również przy obróbce dużych elementów. Ważna pozycja ogniskowej pod względem powierzchni detali znakowanych, sterowana jest przy pomocy software i zautomatyzowanej osi Z. Zintegrowany komputer pracujący na podstawie Windows 7 Professional przejmuje sterowanie wszelkich komponentów wraz z laserem znakujący m i odciągiem dymów z procesu znakowania. Dobrze rozwinięty i sprawdzony w przemyśle system oprogramowania VisualLaserMarker (VLM), opcjonalnie wyposażony w moduł CAD, umożliwia użytkownikom łatwą i szybką realizację tekstów i oznakowań.

Wszelkie prace obsługi maszyny można wykonać na 15-calowym ekranie dotykowym. Duże okno obserwacyjne, zintegrowane z drzwiami maszyny, pozwala na obserwację procesu w trakcie obróbki. CombiLine Basic umożliwia zastosowanie chłodzonych powietrzem laserów znakujących z serii P owerLine F (lasery włóknowe) i PowerLine E Air (diodowo pompowane lasery na ciele stałym) o podstawowych długościach fali, w szerokim zakresie mocy wyjściowej, do maksymalnie 100 watów.

Dobrze przemyślana konstrukcja urządzenia ComiLine Basic pozwala na u lokowanie maszyny pod ścianą i oszczędza przy tym miejsce w hali produkcyjnej. System przygotowany jest do pracy z zasilaniem 230 V.

www.rofin.com

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również