LeanTek w Lean Manufacturing

Trilogiq Poland Sp. z o.o. jest oddziałem światowego koncernu i oferuje modułowy system do budowy dowolnych regałów, stanowisk roboczych i wózków, składający się ze stalowych rurek i łączników oraz polimerowych rolek i akcesoriów. System nazywa się LeanTek i umożliwia producentom wcielanie w życie filozofii Lean Manufacturing, czyli tzw. odchudzonej produkcji.

Lean Manufacturing stanowi wypróbowaną metodę podnoszenia poziomu jakości, obniżania kosztów i skracania terminów dostaw. Odchudzona produkcja w 80% polega na tworzeniu warunków eliminujących straty i maksymalizujących wartość dodaną. Przy czym wartość dodana jest tym, za co klient płaci, czyli efektywną czynnością montażu i produkcji. Reszta natomiast, nawet jeżeli jest pracą, stanowi stratę. Strata jest tu bowiem tym, za co klient nie płaci, czyli nieefektywnym wytwarzaniem, niedającym wartości dodanej.
Zastosowanie systemu rurowego LeanTek zmniejsza przestrzeń warsztatową i zwiększa produkcję na tej przestrzeni. Umożliwia bezkolizyjne i sekwencyjne wytwarzanie. Zapewnia standaryzowaną pracę, w której priorytetem jest wartość dodana, i redukuje straty związane z nadprodukcją, przerwami w pracy oraz transportem materiałów pośrednich z jednej linii montażowej do drugiej.
System LeanTek stosowany jest m.in. w motoryzacji, w branży AGD oraz w przemyśle elektronicznym i lotniczym. Ostatnimi czasy kolejne branże odkrywają jego zalety. Korzystają z niego tak znane firmy, jak np.: Toyota, BMW, Audi, GM, Daimler-Chrysler, Fiat, Renault, Delphi, Bosch, Sony, Hewlett-Packard, Siemens czy Airbus. Warto więc przyjrzeć się mu bliżej.
Rurowy system LeanTek pozwala tworzyć nieograniczoną liczbę konstrukcji, niemniej jednak można w nim wyróżnić cztery główne produkty: regały przepływowe, wózki, stanowiska pracy i tzw. supermarkety, czyli duże regały.
Modułowe regały przepływowe LeanTek przekształcają niewykorzystaną dotąd przestrzeń w obszary generujące wartość dodaną. LeanTek optymalizuje istniejące linie produkcyjne, umożliwiając wykorzystanie wolnej przestrzeni. Przekazywanie materiałów w czasie produkcji jest łatwiejsze, stanowisko pracy zaś staje się bardziej przyjazne i dostosowane do potrzeb użytkownika. W przypadku tego produktu istnieje możliwość konfiguracji wszystkich danych - długości, szerokości, wysokości, konstrukcji itd. Regały można ulepszać tak, aby podnieść poziom zadowolenia klienta. Proces optymalizacji ergonomii miejsca pracy oraz wzbogacania opcji bazujących na kreatywnym projekcie stopniowo przekształca linię produkcyjną w obszar najlepszy z możliwych. LeanTek wykorzystuje zrozumiałe dla każdego koncepcje montażowe. Oznacza to, że wymagane szkolenia można ograniczyć do minimum oraz że personel za pomocą kilku prostych zasad może w krótkim czasie zbudować solidne i trwałe konstrukcje.
Wózki - zwykłe i serwisowe - stanowią naturalną aplikację systemów LeanTek i Lean Manufacturing. W miarę coraz wyższego poziomu komplikacji komponentów rośnie potrzeba większego bezpieczeństwa. Takie wymagania zaspokaja modułowa konstrukcja wózków, która ponadto zapewnia utrzymanie istniejących kosztów projektowych na niezmienionym poziomie. Należy podkreślić, że wózki serwisowe znajdują się w samym sercu procesu produkcyjnego, dlatego tak istotna jest możliwość ich łatwego dostosowania do bieżących potrzeb.
Stanowiska pracy LeanTek skutecznie eliminują straty wynikające ze zbędnego przekazywania materiałów. Dzięki usytuowaniu komponentów i akcesoriów w bezpośrednim zasięgu operatorów, stanowiska pracy LeanTek optymalizują operacje i dostarczanie tych części, pozwalając pracownikom na pełne skoncentrowanie się na tworzeniu wartości dodanej. Warto zaznaczyć, że system LeanTek umożliwia też tworzenie systemów hybrydowych, czyli stanowisk pracy połączonych z regałami przepływowymi.
Wielofunkcyjne supermarkety (duże regały) stanowią istotny aspekt koncepcji Lean Manufacturing. Są one skutecznym rozwiązaniem redukującym straty spowodowane transportem i zbędnym krążeniem towaru - w hali produkcyjnej znajdują się z reguły między obszarem odbioru produktów a linią montażową. Ich konfigurację należy dostosować do lokalizacji, tak aby produktywność stanowiska pracy w dalszym ciągu stanowiła priorytet. LeanTek umożliwia dodanie różnych funkcji, takich jak zasilanie komponentami oraz udoskonalenie ergonomii frontu regałów. Konstrukcja supermarketów LeanTek nigdy nie jest stała - w każdej chwili można ją zmienić. Te duże regały rozwijają się wraz z tempem wdrażania udoskonaleń w zakresie pakowania. Zaletą supermarketów jest także ich mobilność, która generuje wartość dodaną.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że elementy systemu LeanTek można wielokrotnie stosować w różnych konstrukcjach - np. części składowe regałów mogą być wykorzystane jako komponenty wózków czy stanowisk roboczych.
Trilogiq oferuje cztery możliwości wdrażania systemu LeanTek: poprzez dostawę komponentów i wstępne szkolenie, poprzez dostarczanie zmontowanych konstrukcji, poprzez skorzystanie z pomocy zespołu Hoshin oraz poprzez dostawę częściowo zmontowanych regałów.
Dostawa komponentów w zestawach obejmuje rurki, rolki, łączniki i akcesoria. W ramach takiej dostawy klient otrzymuje materiały w postaci palet zawierających wszystkie elementy. Zamówienia można składać u przedstawiciela Trilogiq pocztą, faksem, e-mailem lub za pomocą systemu on-line (www.trilogiq.pl).
Kompletnie zmontowane konstrukcje dostarczane są przez najbliższy oddział Trilogiq. Rozpoczyna się to od projektu. Istnieją dwie możliwości: centrum CAD przygotuje projekt oraz wstępną wersję proponowanych aplikacji w trzech wymiarach lub centrum techniczne zapewni pełną obsługę pod kątem opracowania prototypów.
Tam, gdzie konieczne jest szybkie uruchomienie skomplikowanych aplikacji, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług zespołu Hoshin. W przypadku tej opcji menedżer ds. zakupów firmy zamawiającej powinien podać, jakie chce mieć komponenty, stanowiska, regały czy wózki, oraz określić termin wizyty zespołu montażowego, który złoży aplikacje w środowisku produkcyjnym. Technicy montażowi z zespołu Hoshin są specjalistami w zakresie nawet najbardziej skomplikowanych aplikacji.
Dostawa częściowo zmontowanych regałów jest pożyteczna w sytuacji, gdy klient pragnie złożyć serię regałów przepływowych we własnym zakresie i ograniczyć zadania montażowe do minimum. W tym wypadku firma Trilogiq składa boczne ściany regałów i tym samym wykonuje ok. 60% pracy montażowej. Ta opcja dostawy umożliwia klientom dowolne złożenie przedniej i tylnej części regału oraz dopasowanie rodzaju i liczby rolek. Jest to bardzo szybkie i proste rozwiązanie montażowe.
Podsumowując, oferta firmy Trilogiq to nie tylko prosty, modułowy produkt, ale również pomoc w zaprojektowaniu, złożeniu i zainstalowaniu systemów linii produkcyjnej w zakładach przemysłowych.

www.trilogiq.pl

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę