Lepiej ostrzyć niż wyrzucać

© DAREX

Udostępnij:

 

Kiedy wiertło stępi się, można je wyrzucić i kupić nowe. Jeśli jednak w zakładzie produkcyjnym dziennie tępi się wiele wierteł, zakup nowych generuje spore koszty. Warto zatem zregenerować wiertła za pomocą odpowiednich ostrzałek.

Ze względu na charakter pracy narzędzia do obróbki otworów wymagają znacznie częstszego procesu ostrzenia niż inne narzędzia. Zamknięta strefa obróbki, problemy z transportem wiórów oraz utrudniony dostęp cieczy chłodząco-smarującej potęgują zjawisko zużycia narzędzia. Podczas wiercenia najczęściej zużyciu ulegają główne krawędzie skrawające na wierzchołku wiertła, ponieważ część stożkowa wpływa znacząco na pracę narzędzia. Przekroczenie dopuszczalnego stępienia może doprowadzić do wykruszenia krawędzi skrawającej lub jej wyłamania, a w skrajnym przypadku do złamania wiertła.Ostrzałkę należy dobierać odpowiednio do rozmiaru wiertła, jego geometrii oraz materiału, z którego jest wykonane. Dzięki prostej obsłudze urządzenia te umożliwiają naostrzenie wiertła w ciągu zaledwie kilku minut, z jednoczesnym zapewnieniem wysokiej powtarzalności ostrzenia, a tarcze ostrzące wytrzymują do kilku tysięcy ostrzeń. Często wyposażone są w oprawki sprężynowe, które umożliwiają obsługę wierteł o różnej średnicy.

Ze względu na charakter pracy narzędzia do obróbki otworów wymagają znacznie częstszego procesu ostrzenia niż inne narzędzia. Zamknięta strefa obróbki, problemy z transportem wiórów oraz utrudniony dostęp cieczy chłodząco-smarującej potęgują zjawisko zużycia narzędzia. Podczas wiercenia najczęściej zużyciu ulegają główne krawędzie skrawające na wierzchołku wiertła, ponieważ część stożkowa wpływa znacząco na pracę narzędzia. Przekroczenie dopuszczalnego stępienia może doprowadzić do wykruszenia krawędzi skrawającej lub jej wyłamania, a w skrajnym przypadku do złamania wiertła.

Ostrzałkę należy dobierać odpowiednio do rozmiaru wiertła, jego geometrii oraz materiału, z którego jest wykonane. Dzięki prostej obsłudze urządzenia te umożliwiają naostrzenie wiertła w ciągu zaledwie kilku minut, z jednoczesnym zapewnieniem wysokiej powtarzalności ostrzenia, a tarcze ostrzące wytrzymują do kilku tysięcy ostrzeń. Często wyposażone są w oprawki sprężynowe, które umożliwiają obsługę wierteł o różnej średnicy.

Ostrzałki zza oceanu
Niemiecka firma Brinkmann + Wecker GmbH z siedzibą Paderbornie oferuje ostrzałki amerykańskiego producenta DAREX, który od ponad 40 lat specjalizuje się w tworzeniu ostrzałek do narzędzi wszelkiego typu. Najnowsze ostrzałki do wierteł krętych w asortymencie zwracają uwagę swoim wyglądem – dominującym kolorem obudowy jest matowa czerń, a najważniejsze elementy nastawcze są utrzymane w kolorach aluminiowych, jednak ważniejsze są parametry obróbcze, jakie oferują.

Model DAREX V-391 zapewnia zakres ostrzenia 3,0-19,0 mm i kąt wierzchołkowym 118°-140°. Oprawka obejmuje cały obszar mocowania i można ją wykorzystywać również w przypadku wymiarów specjalnych. Po wymianie montowanej standardowo ściernicy CBN na ściernicę diamentową można ostrzyć wiertła z węglików spiekanych VHM.

Najbardziej uniwersalna maszyna to DAREX XT-3000 z zakresem zastosowania 3,0-21 mm (opcjonalnie do 30,0 mm, bez korekcji ścina) i kątem wierzchołkowym 118°-150°.

System szybkiego mocowania umożliwia zastosowanie różnych opcji. Dzięki temu można łatwo wymieniać wiertła stopniowe, do drewna i pogłębiacze stożkowe oraz zmieniać zakres ostrzenia do 30,0 mm.
Do ostrzenia większej liczby wierteł służy model XT-3000AUT. Zamocowany kołnierzowo napęd mechaniczny pozwala na wstępny wybór cykli ostrzenia i wyiskrzania.

We wszystkich modelach stosowane są oprawki precyzyjne. Tuleje zaciskowe nie są potrzebne. Dzięki temu obsługa jest wygodniejsza i szybka. Ostrzenie wiertła i korekcja ścina trwa najczęściej krócej niż 60 sekund.
W przypadku wszystkich maszyn ręcznych możliwy jest standardowy szlif powierzchni bocznej stożka typu N z krzyżową korekcją ścina.

Z kolei ostrzałka do wierteł DAREX XPS-16+ CNC jest 4-osiową maszyną sterowaną numerycznie z ostrzenia 3,0-16,0 mm i kątem wierzchołkowym 90°-150°. W najnowszej wersji tego urządzenia zmodernizowano i zoptymalizowano osprzęt oraz oprogramowanie we wnętrzu. Szybsze silniki i zoptymalizowane oprogramowanie zapewniają sprawniejsze wykonywanie zaprogramowanego ostrzenia. Większa pojemność i nowy ekran dotykowy LED ułatwiają obsługę. System GMC (Grind Motion Control) steruje prędkością ostrzenia uzależnioną od skrawania, zapewniając w ten sposób ostrzenie na chłodno i czyste powierzchnie podczas ostrzenia na sucho. Dużą korzyścią jest automatycznie uruchamiane szczotkowanie w celu zaokrąglenia krawędzi tnącej. Dzięki różnym korekcjom promieniowym ścina możliwe są szlify powierzchni bocznej stożka typu N oraz wielopłaszczyznowe.

W każdej maszynie zapewniono możliwość zamontowania odciągu zgodnie z rozporządzeniem w sprawie materiałów niebezpiecznych.

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również