Lewiatan i Confindustria podpisały wspólny apel do instytucji europejskich

Właśnie zakończyło się Polsko-Włoskie Forum Biznesowe w Mediolanie. Oto efekty spotkania.

Nacisk na wzrost gospodarczy i odbudowa konkurencyjności przemysłu powinny stać się centralnym punktem politycznej agendy europejskich przywódców, bowiem to jedyna droga do ożywienia Europy - taką konkluzją 17 lipca zakończyło się Polsko-Włoskie Forum Biznesowe w Mediolanie. Wspólny apel w tej sprawie podpisali szefowie Konfederacji Lewiatan i włoskiej Confindustrii, organizatorzy wydarzenia.

Polska i Włochy, obydwa kraje z silną bazą przemysłową, czekają na Strategię Jednolitego Rynku, która ma być ogłoszona jesienią tego roku przez komisarz Elżbietę Bieńkowską. - Liczymy, że będzie ona zorientowana na zwiększanie konkurencyjności przemysłu europejskiego i znoszenie istniejących barier dla jego rozwoju. Na pewno nie da się „obudzić" uśpionej gospodarki narzucaniem ciężarów w postaci nowych regulacji, wymogów, limitów - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Gościem specjalnym forum był Tomasz Husak, szef gabinetu komisarz Bieńkowskiej uczestniczący w przygotowaniu strategii. Zaprezentował działania Komisji Europejskiej na rzecz ożywienia wzrostu i konkurencyjności, m.in. poprzez udostępnienie środków z Funduszu Modernizacyjnego zarówno dla dużych firm, jak i sektora MŚP. Potwierdził otwartość administracji unijnej na argumenty zgłaszane przez przedsiębiorców i nastawienie na politykę znoszenia barier uderzających w konkurencyjność europejskiego biznesu.

W dyskusjach podnoszona była kwestia polsko-włoskiej współpracy gospodarczej. 1300 włoskich firm obecnych w Polsce, które zatrudniają ponad 90 000 pracowników i coraz więcej polskich firm zainteresowanych wejściem na rynek włoski - tak wygląda dotychczasowy bilans wzajemnych relacji.

- Włoscy przedsiębiorcy uważają Polskę na najlepszą lokalizację dla inwestycji w regionie ze względu na wysoką jakość kapitału ludzkiego, świetnie wykształconych pracowników, nie zaś tanią siłę roboczą - podkreślił Tomasz Orłowski, ambasador Polski we Włoszech.

Henryka Bochniarz w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że Włosi są dziś w naszym kraju szóstym największym inwestorem zagranicznym. - Teraz przyszedł czas na ekspansję polskich firm do państw „starej Europy", m.in. do Włoch - dodała.

Deklaracja podpisana wspólnie przez Konfederację Lewiatan i Confindustrię ma być mocnym sygnałem chęci dialogu, współpracy i wiary w siłę projektu europejskiego pomimo różnic, jakie występują między krajami członkowskimi.

Źródło: Materiał prasowy Lewiatan

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę