Lotos posiada nowatorską instalację UCOPure

Maszyna © Lotos

Udostępnij:

Pierwsza na świecie instalacja filtracyjnego oczyszczania UCO (frakcji parafinowej, hydrowaksu) dotarła do gdańskiej rafinerii 19 sierpnia br. To pilotażowa instalacja UCOPure, która w przyszłości przyczyni się do zwiększenia efektywności zakładu.W modułowej instalacji wykorzystuje się innowacyjną technologię zintegrowanej filtracji membranowej do usuwania wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) z UCO (unconverted oil), czyli nieprzereagowanego oleju, powstającego głównie w instalacji hydrokrakingu MHC. Grupa Lotos utworzyła konsorcjum z firmą PolymemTech, aby technologię filtracji wykorzystać do bardzo efektywnego i znacznie tańszego niż w innych technologiach oczyszczania UCO. Jak mówi Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy Lotos, Lotos stawia na stały rozwój poprzez innowacje oraz inwestycje. Dzięki temu jest jedną z bardzo nowoczesnych i efektywnych rafinerii w tej części Europy, a UCOPure, pierwsza tego typu instalacja na świecie, to kolejny krok w tym kierunku.

Dzięki instalacji UcoPure znacznie wzrośnie wydajność pracy MHC, największej instalacji w gdańskiej rafinerii, a co za tym idzie również efektywność całego zakładu. Pilotażowa instalacja nie będzie przerabiać bezpośrednio UCO, ale np. frakcję IV instalacji destylacji próżniowej – HVDU, w której jest najwięcej WWA oraz tak zwany bleed z hydrokrakingu 150. Jan Biedroń, szef Biura Technologii w Grupie Lotos, twierdzi, że w wyniku pełnego wdrożenia technologii UCOPure 85–95% frakcji z hydrowaksu, które dotychczas mogły negatywnie wpływać na pracę katalizatorów hydrokrakingu MHC, można wykorzystać w rafinerii jako pełnowartościowy surowiec do produkcji paliw lub olejów bazowych.

Ludzie przy pracy

Pilotażowa instalacja przyjechała z siedziby PolymemTechu do rafinerii 19 sierpnia br. na specjalistycznej platformie. Została podniesiona przez dźwig i ustawiona obok olejowego zbiornika, z którego wkrótce pobierać będzie surowiec do filtracji. Wymaga ona jeszcze wielu prac instalacyjnych. UCOPure ma również posiadać własną sterownię. Jej wydajność to 2 t na godzinę, dlatego też będzie ona głównie służyć do zbierania doświadczeń przed stworzeniem w pełni przemysłowej instalacji. Może być wykorzystana do oczyszczania strumienia bleedu z instalacji hydrokrakingu 150, gdzie jest go znacznie mniej (2–4 t na godzinę) niż hydrowaksu z hydrokrakingu MHC. Prawdopodobna, docelowa wydajność instalacji, pozwalająca na oczyszczenie całego UCO z hydrokrakingu MHC, to ok. 60 ton na godzinę. Instalacja UCOPure mogłaby też oczyszczać wsad przed przerobem na przyszłej instalacji HBO, co poprawiłoby jakość olejów bazowych.Innowacyjna technologia UCOPure jest procesem niskotemperaturowym i niskociśnieniowym – w odróżnieniu od innych rozwiązań. Instalacja UCOPure może stanowić integralną część instalacji hydrokrakingu, albo znajdować się w wielu innych miejscach w rafinerii. Koszt budowy oraz zużycie energii w procesie filtracji będzie znacznie niższe niż w procesach destylacyjnych czy wysokociśnieniowej hydrorafinacji. W trakcie I etapu UCOPure wybudowano małą instalację laboratoryjną i przeprowadzono testy oczyszczania dla poszczególnych surowców oraz wykonano szereg analiz. Jesienią, po zakończeniu procesu instalacji, rozpoczną się testy instalacji pilotażowej, a później rozpocznie się etap rozwojowy. Projekt UCOPure został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Unii Europejskiej.

Źródło: Lotos

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategoriiChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również