Magazyny energii

Preview
Pixabay
Reklama
Reklama

Komentarz Krzysztofa Puczki, dyrektora zarządzającego Delta Electronics Poland

Magazyny energii były dotychczas instalowane przez operatorów sieci energetycznych jako element infrastruktury sieci pełniący funkcję rezerwowych źródeł energii, używanych w celu zabezpieczenia poborów szczytowych lub regulacji częstotliwości. Coraz częściej jednak widoczna jest tendencja do łączenia magazynów z instalacjami przemysłowymi, budynkami komercyjnymi czy nawet mieszkalnymi. Magazyny różnej mocy mogą być wraz z nimi objęte wspólnym systemem nadzoru, tworząc wirtualne elektrownie.

Reklama

Barierą w efektywnym magazynowaniu energii jest głównie koszt tego procesu i trudno spodziewać się rewolucji w tym obszarze. Oczekiwałbym raczej zmian ewolucyjnych, chyba że do zastosowań przemysłowych wejdą całkowicie nowe technologie wytwarzania energii. Dziś rozproszona generacja i lokalne magazyny energii stanowią zasadniczy element inteligentnych sieci energetycznych (smart grids), które niewątpliwie są przyszłością energetyki. Magazynowanie energii ogranicza pobory szczytowe i redukuje koszty przesyłu, a także prawdopodobieństwo awarii sieci. Oczekiwałbym zatem rozwoju tych technologii.

Powiązane firmy

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama