Magnochem - nowa pompa z napędem magnetycznym do zastosowań procesowych

Magnochem

Koncern KSB uruchomił produkcję najnowszej generacji pomp z napędem magnetycznym, które spełniają wymagania norm: ISO 2858 / EN 22 858 / ISO 5199. Pompy są dostępne w 52 wielkościach a ich cechą charakterystyczną jest niskie zużycie energii.

Konstruktorzy pompy zwrócili szczególną uwagę na projekt sprzęgła magnetycznego oraz obieg chłodzenia i smarowania płynnego. Dzięki temu użytkownik może wybrać pomiędzy czterema trybami pracy, począwszy od prostego obiegu wewnętrznego a skończywszy na tzw. konfiguracji „dead-end” z pomocniczym układem hydraulicznym. Istnieje również możliwość zainstalowania zewnętrznego wymiennika ciepła, co oznacza, że agregat pompowy może być zoptymalizowany dla pompowania cieczy polimeryzujących, koagulących, krystalizujących oraz o niskiej temperaturze wrzenia.

Zamknięte elementy konstrukcyjne są dostępne w wykonaniu z materiałów takich jak Hastelloy albo tytan. Na prośbę klienta mogą być one również wykonane z tlenku cyrkonu, który jest bardzo odporny na korozję i nie wytwarza prądów wirowych w polu magnetycznym. W ten sposób są eliminowane niepotrzebne straty ciepła zmniejszające osiągi pompy. Z kolei wybrany przez konstruktorów samar kobaltu jako materiał dla magnesów jest bardzo odporny na temperaturę oraz ma doskonałe właściwości magnetyczne.

Diamentowa powłoka łożysk ślizgowych zapewnia dobre właściwości cierne w przypadku niewystarczającego smarowania. Ta powłoka, w połączeniu ze zoptymalizowanym układem łożyska ślizgowego poprzecznego, jest szczególnie korzystna dla zapewnienia niezawodności pracy pompy. Zróżnicowane wymiary sprzęgieł magnetycznych są dostępne dla każdej wielkości pompy, unikając tym samym przewymiarowania napędów magnetycznych. Pompa charakteryzuje się bardzo niskimi drganiami podczas pracy, ponieważ każdy wirnik jest wyważony statycznie i dynamicznie na etapie produkcji.

Po stronie napędowej silnika opcjonalnie występuje bariera przeciekowa w postaci pierścieni uszczelniających wał. Przestrzeń wokół wirnika może być monitorowana za pomocą czujników.

Oprócz tradycyjnej wersji z wyjmowanym zespołem hydraulicznym jest dostępna wersja zesprzęglona - w 44 wielkościach - do instalacji w pomieszczeniach ograniczonych powierzchniowo. Typoszereg jest przeznaczony dla wydajności do 1400 m3/h i maksymalnej wysokości podnoszenia wynoszącej 233 m. Zakres dopuszczalnych temperatur pracy oscyluje od -90 °C do +300 °C.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę