Makino F8/F9 – moc i precyzja wykonania

Obrabiarka Makino F8/F9 – moc i precyzja wykonania Makino

Świetny współczynnik usuwania materiału i wysoka precyzja już się wzajemnie nie wykluczają dzięki nowemu pionowemu centrum obróbkowemu F8/F9 firmy Makino.

Urządzenie to zapewnia precyzję obróbki materiałów trudno skrawalnych i doskonałą jakość wykończenia powierzchni, a jednocześnie minimalizuje potrzebę dodatkowej obróbki ręcznej, przyczyniając się tym samym do obniżenia kosztów, skrócenia terminów dostawy i zmniejszenia ryzyka wystąpienia błędu ludzkiego.F8/F9 umożliwia efektywną produkcję matryc kuźniczych, form wtryskowych i tłoczników. Wrzeciono firmy Makino o prędkości 10 000 obr./min. cechuje moc i sztywność niezbędna do obróbki stali hartowanej i odpuszczonej. Maszyna daje możliwość bezproblemowego zastosowania wierteł do Ø80 mm i głowic skrawających o maksymalnej średnicy Ø125 mm. Wrzeciono o prędkości 20 000 obr./min oferuje szerokie spektrum zastosowań, począwszy od lekkiej obróbki zgrubnej z wysoką prędkością skrawania aż po zatępianie naroży narzędziami o niewielkiej średnicy. To sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla wielkogabarytowych form wtryskowych do tworzywa sztucznego. Opatentowana technologia chłodzenia rdzenia i płaszcza zewnętrznego sprawia, że wrzeciono o prędkości 20 000 obr./min. utrzymuje wysoki stopień precyzji na osi Z przez długi czas obróbki i wydłuża czas jego eksploatacji.

Projekt F8/F9 cechuje geometryczna symetria, dzięki której prostoliniowość i dokładność obróbki naroży są bezpośrednim wynikiem precyzyjnych odlewów i części maszyny, a nie zastosowania pomocniczej kompensacji elektronicznej. Ponadwymiarowe rolkowe prowadnice toczne we wszystkich trzech osiach gwarantują stabilność i duże tłumienie drgań, zapewniając jednocześnie dynamikę ruchu. Dzięki zaprojektowanym osiom bez zwisu i szerokiemu rozstawowi rolkowych prowadnic tocznych można uzyskać optymalną prostoliniowość, nawet przy posuwie 800 mm na osi Y i wysokich obciążeniach stołu na poziomie 2500 kg.

Dynamika napędów i optymalizacja ścieżki posuwu uzyskane dzięki funkcji do sterowania ruchem SGI.4 firmy Makino przyspieszają proces obróbki kształtów 3D. Symetryczna budowa F8/F9 przyczynia się również do jej stabilności termicznej. Temperatura jest stabilizowana we wewnętrzu śrub tocznych, kołnierzach silnika i podporach łożyskowych przez jeden system chłodząco-smarujący, co pozwala zachować dużą dokładność wymiarów i wydłuża okres eksploatacji łożysk.

Cztery transportery ślimakowe z filtrem bębnowym umożliwiają szybkie i efektywne usuwanie dużych ilości wiórów powstających podczas wysokowydajnej obróbki do tylnego zbiornika.

Nie mniej ważnym aspektem jest łatwy dostęp do maszyny, który pozwala na zmniejszenie czasu mocowania. Otwierane z obydwu stron drzwi osłony zapewniają operatorowi maszyny bezpośredni dostęp do obrabianego przedmiotu i ułatwiają załadunek i rozładunek dużych części przy pomocy suwnicy.

Specyfikacja Makino F8/F9

Przesuwy (osie X, Y, Z)                                1,300/1,600 x 800 x 650 mm
Przestrzeń robocza stołu                             1,550/1,850 x 800 mm
Maks. waga obrabianego przedmiotu      2500 kg
Wrzeciono                                                      10 000 obr./min. BT50 lub HSK-A100
                                                                         20 000 obr./min. HSK-A63
Posuw roboczy (osie X, Y, Z)                      24 000 mm/min
Szerokość i głębokość maszyny               3850/4300 x 4090 mm
Wysokość maszyny                                     3560 mm
Waga maszyny                                             16 000/17 000 kg

Źródło: Makino

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę