Masowe przepływomierze do gazów KMT firmy Kobold

 

Przepływomierze z serii KMT, których zasada działania opiera się na kalorymetrycznym pomiarze przepływu, mogą być wykorzystywane do pomiaru przepływu sprężonego powietrza lub innych gazów nieagresywnych, takich jak azot, tlen, hel, CO2. Produkty te, dzięki dostosowaniu wykonania do wymogów konkretnej aplikacji już podczas produkcji, charakteryzują się wysoką dokładnością i stabilnością pomiarów.

Pomiar przepływu to w praktyce pomiar ilości gazu przepływającego przez określoną powierzchnię w jednostce czasu. Przy znanej powierzchni przepływu (np. rurociągu) należy określić prędkość przepływu. Pomiar kalorymetryczny w przepływomierzach polega na monitorowaniu efektu schładzania podgrzewanego czujnika przez opływające go medium. Natężenie prądu płynącego przez czujnik jest proporcjonalne do liniowej prędkości przepływu mierzonego medium. W przypadku pomiaru kalorymetrycznego wykorzystuje się zależność rozkładu temperatur w rurociągu od strumienia przepływu. Rozpraszanie ciepła jest miarą przepływającej liczby cząstek gazu. Prezentowane przepływomierze KMT mogą mierzyć standaryzowany przepływ objętościowy, przepływ masowy, oraz temperaturę.

Przepływomierze KMT
Przepływomierze termiczne firmy Kobold standardowo przygotowane są do pracy pod ciśnieniem 7 barów ciśnienia względnego, jednak praca przy ciśnieniu innym niż ciśnienie kalibracji jest źródłem niewielkich dodatkowych błędów, a co za tym idzie nie jest wymagana dodatkowa kompensacja zmian ciśnienia. Dzięki dostosowaniu wykonania miernika do konkretnej aplikacji, w rurociągu może być utrzymywana stała, niska prędkość przepływu, nawet przy dużych ilościach przepływającego czynnika. Niska prędkość przepływu, a co za tym idzie bardziej stabilny profil przepływu, poprawia powtarzalność i dokładność odczytów w porównaniu z pracą urządzenia pod normalnym ciśnieniem, kiedy prędkość przepływu dochodzi do 200 m/s. Głównym elementem konstrukcji miernika przepływu jest czujnik wykonany w technologii „hot-film”. Gwarantuje on długoterminową stabilność, szybki czas reakcji i wysoki stopień niezawodności. Do celów przetwarzania danych pomiarowych dostępne są dwa wyjścia. W zależności od zastosowania, mogą być one skonfigurowane jako analogowe (prądowe lub napięciowe), dwustanowe lub impulsowe. Przepływomierze KMT mają wbudowany licznik zużycia medium. Obliczona wartość przedstawiana jest na wyświetlaczu, a dane są zachowywane nawet w przypadku awarii zasilania. Dostęp do danych możliwy jest przez port USB. Typowe aplikacje, w których wykorzystywane są omawiane przepływomierze to m. in.: pomiar zużycia sprężonego powietrza, licznik zużycia sprężonego powietrza, masowy pomiar przepływu gazów przemysłowych (powietrze, azot, hel, tlen, dwutlenek węgla).

Budowa
Dostępne są wersje przepływomierza z odcinkiem rury (inline) KMT-1, KMT-2, KMT-3 oraz do zabudowy na istniejącym rurociągu (insertion) KMT-4.
W pierwszym przypadku czujnik instalowany jest jako trójnik będący fragmentem rurociągu (odcinek rury z zaworem kulowym jest częścią przepływomierza). Typ ten jest przeznaczony dla małych średnic od DN15 (1/2”) do DN50 (2”). Przepływomierz do zabudowy na istniejącym rurociągu mierzy przepływ w instalacjach o średnicy od DN65 (2 ½”) do DN700 (28”).

Miernik przepływu KMT składa się z nadajnika i montowanego zaworu. Nadajnik posiada budowę modułową i w jego skład wchodzi sonda oraz konwerter sygnału. Sonda pomiarowa zawiera czujnik i elektronikę pomiarową, w której przechowywane są dane o kalibracji fabrycznej. Obudowa z konwerterem sygnału umieszczana jest bezpośrednio na sondzie pomiarowej (wersja kompaktowa) lub w pewnej odległości (długość kabla czujnika wynosi do 10 metrów). Zestaw montażowy pozwala na łatwą i niezawodną instalację w rurociągu. Wysoką dokładność pomiaru gwarantuje możliwość precyzyjnego, powtarzalnego umieszczenia sondy pomiarowej w mocowaniach zaworu. Konstrukcja zaworu kulowego pozwala na dokładne ustawienie głowicy pomiarowej oraz jej demontażu w ciągu kilku sekund, przy jednoczesnym przerwaniu przepływu tylko na moment w przypadku średnic do DN50, lub bez przerywania przepływu dla średnic od DN65 do DN700. Łatwość demontażu i montażu sond pomiarowych pozwala np. wykorzystywać przepływomierze KMT do okresowych kontrolnych pomiarów przepływu gazu w kilku punktach instalacji, za pomocą tylko jednej sondy pomiarowej. Zawory pracują w zakresie ciśnień do 16 barów.

Porównanie właściwości wersji „Inline” i „Insertion”

 

KMT-1/2/3

KMT-4

Kategoria

Inline

Insertion

Średnica rurociągu

DN15 – DN50
½“ – 2“

DN65 – DN700
2 1/2“ – 28“

Ciśnienie pracy

16 barów (232 PSI)

16 barów (232 PSI)

Wymiana czujnika pod ciśnieniem z krótkim odcięciem przepływu

tak

nie

Wymiana czujnika pod ciśnieniem bez odcięcia przepływu

nie

tak

Montaż pod ciśnieniem bez przecinania rurociągu

nie

tak

Dodatkowy zespół dla czujnika do kompensacji wilgotności i ciśnienia

nie

tak


Więcej informacji w karcie katalogowej lub na stronie internetowej.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę