Maszyny kombinowane do obróbki blach

Prima Power

Dzisiejsze wymagania produkcyjne stawiają przed przedsiębiorcami wyzwania realizacji produkcji nie tylko szybszej, ale i lepszej pod względem jakościowym i wydajnościowym. To z kolei nakłada na producentów maszyn do obróbki blach obowiązek opracowywania rozwiązań, które zaspokoją coraz wyższe wymagania produkcyjne. Na atrakcyjności pod tym względem zyskują maszyny wielozadaniowe tzw. kombinowane. Wiele funkcji zamkniętych w jednym urządzeniu.

Wielofunkcyjne maszyny to idealnie rozwiązanie ze względu na oszczędność miejsca, energii, ale i logistyki materiału pomiędzy poszczególnymi gniazdami. Zaletą łączenia kilku operacji w jednej maszynie jest niewątpliwie wykonanie całej obróbki „z jednego chwytu". Detal obrabiany jest różnymi technologiami z pojedynczego zamocowania w chwytakach maszyny – a to z kolei gwarantuje możliwość osiągnięcia niezwykle wąskiej tolerancji wymiarowej pomiędzy otworami technologicznymi i/lub przetłoczeniami znajdującymi się na detalu.

Przykładem wielofunkcyjnego rozwiązania spełniającego wymagania wysokiej jakości obróbki, wydajności i efektywności jest Shear Genius. To unikalne połączenie wykrawarki i gilotyny kątowej firmy Prima Power. Zdecydowana większość metalowych komponentów posiada zarys konturu zewnętrznego w kształcie prostokąta. Z tego względu skutecznym rozwiązaniem nie tylko pod względem wydajnościowym, ale i ekonomicznym jest wykonanie w pierwszej kolejności operacji wykrawania otworów, a następnie wykorzystanie gilotyny kątowej. By stworzyć optymalne rozwiązanie tego typu koniecznie było zastosowanie najnowszych, innowacyjnych technologii. Prima Power w swojej maszynie zainstalowała więc własne sterowanie numeryczne osiami, własne oprogramowanie, inteligentny bijak czy możliwość instalacji dużej liczby narzędzi. Warty uwagi jest również konfigurowalny rewolwer, kompatybilny z różnymi producentami narzędzi, a także stacje multitool i indeksowe znacząco zwiększające możliwości przy wykrawaniu. Koncepcja systemu narzędziowego firmy pozwala więc na oszczędność czasu – brak przestojów na zmianę narzędzi oraz brak nastaw, czyli wszystkie zainstalowane narzędzia są od razu gotowe do użytku.

Technologia cięcia gilotyną kątową wykorzystywana jest w branży produkcyjnej do wielu różnych zastosowań. Z tego względu maszyna może być eksploatowana jako pojedyncze urządzenie (operacja wykrawania/cięcia gilotyną kątową) lub jako jednostka centralna w systemach z automatycznym przepływem materiału.

Koncepcja zintegrowanej wykrawarki i gilotyny kątowej oferuje jedno urządzenie zdolne do przekształcania pełno wymiarowych arkuszy blachy do gotowych elementów z separacją odpadu. Obrabiane komponenty mogą być przenoszone do końcowych etapów produkcji, bez konieczności transportu materiałów między załadunkiem, wykrawaniem, cięciem, sortowaniem i rozładunkiem. W trakcie produkcji możliwe jest użycie wstępnie przyciętych arkuszy (formatek), jednak zazwyczaj zaleca się wykorzystywanie standardowych rozmiarów arkuszy. Oszczędności w tym zakresie osiągane są poprzez optymalny rozkład detali na arkuszu, czyli nesting. Shear Genius może również pracować jako samodzielna prasa wykrawająca o dużej dokładności i wysokiej jakości.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju maszyny kombinowane. Najczęstsze jednak połączenie stanowią: wykrawanie z cięciem laserowym czy 5-osiowe (3D) wycinarki laserowej integrujące technologie cięcia, perforacji i spawania elementów.

Źródło: Prima Power

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę