Materiał, który sam bada swój stan

ITM TU Dresden

Już niedługo będzie możliwe wczesne wykrywanie oraz monitoring zmian i uszkodzeń struktury łopatek wirnika bez konieczności przeprowadzania inspekcji wizualnych. W jaki sposób?

Łopatki wirnika stanowią jeden z najbardziej newralgicznych elementów konstrukcyjnych turbiny wiatrowej. Z jednej strony są bezpośrednio odpowiedzialne za prawidłową pracę instalacji, z drugiej zaś – podlegają największym naprężeniom powodującym zmiany rezystancji elektrycznej materiału.

Stąd też, aby zapewnić im prawidłowe funkcjonowanie, konieczny jest regularny monitoring owych zmian umożliwiający szybką reakcję na przeciążenia konstrukcji. Pomóc w tym może najnowszy wynalazek Instytutu Maszyn Włókienniczych i Technologii Wysokowartościowych Wyrobów Włókienniczych (ITM) Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie zaprezentowany pod koniec kwietnia 2016 r. podczas Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Technologii Przemysłowych w Hanowerze.

Opracowane przez naukowców czujniki zostały bezpośrednio zintegrowane z włóknami węglowymi tworzącymi strukturę łopatki. Dzięki temu umożliwiają nie tylko precyzyjny pomiar sił naprężenia i rozciągania działających na dany element, ale także dokładną lokalizację miejsc ich występowania in situ.

Według jego twórców ulepszony materiał pozwoli w przyszłości na wczesne wykrywanie oraz monitoring zmian i uszkodzeń struktury łopatek wirnika bez konieczności przeprowadzania inspekcji wizualnych.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę