Materiały przyszłości w procesie cięcia

technologia cięcia, cięcie, cutter, KSM Zund © Zund

Udostępnij:

Budownictwo, lotnictwo i astronautyka, transport kołowy i szynowy, biomedycyna, produkcja części maszyn, urządzeń i wyrobów sprzętu sportowego – to tyko kilka obszarów, w których wykorzystuje się materiały kompozytowe. Ze względu na ich coraz powszechniejsze użycie opracowywane są nie tylko nowe kombinacje materiałów, ale i nowe technologie cięcia.

Kompozyty przez wielu określane są jako materiały przyszłości. Co roku różne sektory przemysłu prezentują innowacyjne rozwiązania wykorzystujące kompozyty – przykładem mogą być łopaty wiatraka, brodzik i umywalka z syntetycznego granitu czy wał napędowy do supersamochodu, pokazywane na ostatnich targach Kompozyt-Expo w Krakowie. Rynek tych materiałów stale rośnie.

Kompozyty znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach i branżach. Tradycyjnie wykorzystywane są w budownictwie, kolejnictwie, transporcie, lotnictwie, przemyśle morskim i energetycznym, ale też w sporcie (np. do budowy kajaków, wioseł i kasków). Wyróżnia się kilka ich rodzajów: kompozyty strukturalne (np. sklejka, żelbet), laminaty (np. pykret), mikrokompozyty i nanokompozyty oraz stopy strukturalne.

Wymagający proces cięcia
W obróbce kompozytów największą trudność stanowi ich rozkrój, co wynika bezpośrednio z ich specyfiki. Składają się one bowiem z dwóch lub większej liczby materiałów. Niektóre mogą być twarde i sztywne jak stal, inne elastyczne jak guma, a mimo to zachowują odporność na naprężenia. Właściwości te nierzadko utrudniają cięcie, szczególnie przy użyciu konwencjonalnych metod. Ręczne strugi z diamentów bądź węglików spiekanych, piły taśmowe i tarcze ścierne powodują bowiem uszkodzenie materiału na skutek rozgrzania albo postrzępienie lub rozwarstwienie krawędzi.

Specjalne maszyny do cięcia kompozytów pozwalają na uzyskanie większej dokładności niż konwencjonalne, co wiąże się z obniżeniem kosztów produkcji. Producenci maszyn do cięcia materiałów kompozytowych dążą do optymalizacji tego procesu. Klientom zależy bowiem na niskiej cenie maszyn, prostocie ich obsługi i uniwersalności zastosowania. Zwracają też uwagę na koszty eksploatacyjne, wobec czego producenci dążą do maksymalnego ich ograniczenia – np. sprowadzenia głównego kosztu do wymiany noży.

Dostosowanie do oczekiwań
Współczesne cuttery coraz bardziej dostosowywane są do oczekiwań i potrzeb klientów. Niektóre mają automatyczny system do inicjalizacji noża ITI umożliwiający automatyczne ustawienie wysokości noża względem maty, na której umieszczony jest materiał. Dodatkowo, w celu oznaczenia wycinanych elementów, można zastosować narzędzie opisujące lub drukarkę typu Ink-Jet. Użytkownicy doceniają też zabezpieczenie przed zwarciem elementów elektronicznych w razie kontaktu z drobinkami włókna węglowego.

Przykładem odpowiedzi na potrzeby klientów oczekujących maszyn uniwersalnych jest system KSM ZUND, który umożliwia wycinanie elementów ze wszystkich dostępnych materiałów kompozytowych. Oferuje nie tylko szeroką gamę wymiarów i możliwość wykonania przedłużeń, ale też specjalne rozwiązania podajników i konwojer. Dzięki modułowości cuttera na jednej maszynie można zastosować różne narzędzia w zależności od wycinanych materiałów. System do inicjalizacji noża ITI umożliwia automatyczne ustawienie wysokości noża względem maty, na której umieszczony jest materiał.Udostępnij:

Drukuj
Dominika Gorgosz
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również