Materiały przyszłości w procesie cięcia

Zund

Budownictwo, lotnictwo i astronautyka, transport kołowy i szynowy, biomedycyna, produkcja części maszyn, urządzeń i wyrobów sprzętu sportowego – to tyko kilka obszarów, w których wykorzystuje się materiały kompozytowe. Ze względu na ich coraz powszechniejsze użycie opracowywane są nie tylko nowe kombinacje materiałów, ale i nowe technologie cięcia.

Kompozyty przez wielu określane są jako materiały przyszłości. Co roku różne sektory przemysłu prezentują innowacyjne rozwiązania wykorzystujące kompozyty – przykładem mogą być łopaty wiatraka, brodzik i umywalka z syntetycznego granitu czy wał napędowy do supersamochodu, pokazywane na ostatnich targach Kompozyt-Expo w Krakowie. Rynek tych materiałów stale rośnie.

Kompozyty znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach i branżach. Tradycyjnie wykorzystywane są w budownictwie, kolejnictwie, transporcie, lotnictwie, przemyśle morskim i energetycznym, ale też w sporcie (np. do budowy kajaków, wioseł i kasków). Wyróżnia się kilka ich rodzajów: kompozyty strukturalne (np. sklejka, żelbet), laminaty (np. pykret), mikrokompozyty i nanokompozyty oraz stopy strukturalne.

Wymagający proces cięcia
W obróbce kompozytów największą trudność stanowi ich rozkrój, co wynika bezpośrednio z ich specyfiki. Składają się one bowiem z dwóch lub większej liczby materiałów. Niektóre mogą być twarde i sztywne jak stal, inne elastyczne jak guma, a mimo to zachowują odporność na naprężenia. Właściwości te nierzadko utrudniają cięcie, szczególnie przy użyciu konwencjonalnych metod. Ręczne strugi z diamentów bądź węglików spiekanych, piły taśmowe i tarcze ścierne powodują bowiem uszkodzenie materiału na skutek rozgrzania albo postrzępienie lub rozwarstwienie krawędzi.

Specjalne maszyny do cięcia kompozytów pozwalają na uzyskanie większej dokładności niż konwencjonalne, co wiąże się z obniżeniem kosztów produkcji. Producenci maszyn do cięcia materiałów kompozytowych dążą do optymalizacji tego procesu. Klientom zależy bowiem na niskiej cenie maszyn, prostocie ich obsługi i uniwersalności zastosowania. Zwracają też uwagę na koszty eksploatacyjne, wobec czego producenci dążą do maksymalnego ich ograniczenia – np. sprowadzenia głównego kosztu do wymiany noży.

Dostosowanie do oczekiwań
Współczesne cuttery coraz bardziej dostosowywane są do oczekiwań i potrzeb klientów. Niektóre mają automatyczny system do inicjalizacji noża ITI umożliwiający automatyczne ustawienie wysokości noża względem maty, na której umieszczony jest materiał. Dodatkowo, w celu oznaczenia wycinanych elementów, można zastosować narzędzie opisujące lub drukarkę typu Ink-Jet. Użytkownicy doceniają też zabezpieczenie przed zwarciem elementów elektronicznych w razie kontaktu z drobinkami włókna węglowego.

Przykładem odpowiedzi na potrzeby klientów oczekujących maszyn uniwersalnych jest system KSM ZUND, który umożliwia wycinanie elementów ze wszystkich dostępnych materiałów kompozytowych. Oferuje nie tylko szeroką gamę wymiarów i możliwość wykonania przedłużeń, ale też specjalne rozwiązania podajników i konwojer. Dzięki modułowości cuttera na jednej maszynie można zastosować różne narzędzia w zależności od wycinanych materiałów. System do inicjalizacji noża ITI umożliwia automatyczne ustawienie wysokości noża względem maty, na której umieszczony jest materiał.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę