Medale w Norymberdze dla polskich wynalazców

Preview
Reklama
Reklama
Ponad 40 medali zdobyli w sumie Polacy na Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty IENA 2013" w Norymberdze. Targi odbywały się od 31 października do 3 listopada w niemieckiej Norymberdze. Była to już 65. edycja tego wydarzenia.

Na targach wynalazczości w Norymberdze zaprezentowano 700 innowacyjnych rozwiązań z kilkudziesięciu krajów. Wynalazcy mieli okazję zaprezentować swoje pomysły nie tylko przed jury, ale i przed inwestorami i przedstawicielami przemysłu. Polskie wynalazki zaprezentowano na dwóch głównych stoiskach. Polacy prezentujący się na stanowisku Agencji Promocyjnej Inventor wywalczyli 4 złote, 9 srebrnych i 2 brązowe medale, a na stoisku Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów - 8 medali złotych, 15 srebrnych i 3 brązowe.

Reklama

Wszystkie z prezentowanych rozwiązań przydzielono do jednej z 23 kategorii tematycznych, w których rozgrywały się trzy konkursy - Młodych Wynalazców, Niezależnych Wynalazców i Konkurs Uniwersytecki. Dodatkowo przyznano też nagrody specjalne.

Dwie nagrody - złoty medal, a także nagroda specjalna - IFIA Glory Medal trafiły do twórców z Instytutu Chemii Przemysłowej w Warszawie za opracowanie technologii "Recykling hydrometalurgiczny zużytych ogniw cynkowo-węglowych i alkalicznych". Złotym medalem został też nagrodzony opracowany w tym samym instytucie "Eko-Preparat - grzybobójczy, bakteriobójczy koncentrat z kapusty.

Reklama

Poza tym złotym medalem pochwalić się mogą również wynalazcy z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, którzy opracowali sposób wytwarzania cementu z odpadów azbestowych, łóżko przeciwodleżynowe z Instytutu Włókiennictwa, a także dwa wynalazki spółki ECOENERGIA: wirowy palnik pyłowy do spalania zmielonej biomasy oraz niskoemisyjny palnik wirowy do współspalania biomasy z węglem w kotle. Nagrodę wywalczył też pewien mechanizm usprawniający pracę młyna pierścieniowo-kulowego ze spółki Instytut Automatyki Systemów Energetycznych oraz błona kolagenowa do regeneracji tkanek dziąsła przygotowana w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Złoty medal otrzymał także Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych za turbinę wiatrową z wewnętrznym przepływem powietrza, Instytut Techniki Górniczej KOMAG, który zaprezentował ciągnik rolniczy GAD-1, opracowany i wdrożony wspólnie z firmą Nafra polska. Taką samą nagrodę wywalczyli również wynalazcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy przygotowali rozwiązanie dotyczące metody degradacji pestycydów w glebie i innych materiałach sypkich z użyciem reaktora fluidalnego zasilanego ozonem.

Złotym medalem nagrodzono również laureatkę konkursu "innowacja jest kobietą" - dr Joannę Ortyl z Politechniki Krakowskiej, która zaprezentowała fotoinicjatory jodoniowe do polimeryzacji kationowej monomerów.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

Reklama

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama