Melex się informatyzuje

Melex

Funkcjonująca od lat 70. firma Melex właśnie przechodzi cyfrową transformację. Producent pojazdów elektrycznych liczy na zamówienia zagraniczne i chce zwiększyć produkcję. Ma w tym pomóc inwestycja w system ERP, który będzie wspierał zarządzanie przedsiębiorstwem i kontrolował produkcję na nowo wybudowanej hali produkcyjnej o powierzchni 6,3 tys. m2.

Melex to firma o międzynarodowym zasięgu, a produkowane przez nią pojazdy zyskały już miano kultowych. Założone w latach 70. przedsiębiorstwo oferuje obecnie ponad 100 modeli z kategorii pojazdów bagażowych, pasażerskich i specjalnych, a kolejne planowane modele elektrycznych pojazdów miejskich mają stać się najnowocześniejszymi w tym segmencie rynku. W ich produkcji ma pomóc zaawansowane oprogramowanie produkcyjne oraz nowoczesna hala produkcyjna.

Na drodze do Przemysłu 4.0
Na początku tego roku spółka rozpoczęła projekt wdrożenia systemu ERP Impuls EVO, dostarczonego przez śląskiego dostawcę oprogramowania dla przedsiębiorstw produkcyjnych, firmę BPSC. Głównym założeniem projektu było usprawnienie procesów produkcyjnych przy pomocy ekranów dotykowych umieszczonych na halach produkcyjnych. Informują one o przebiegu procesów produkcyjnych na hali, przekazując m.in. dane związane z postępem prac na poszczególnych stanowiskach, wielkością produkcji, poziomem braków oraz wskaźnikami, które w bezpośredni sposób wpływają na wzrost efektywności.

Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że wprowadzenie ekranów dotykowych i panelu pracownika na produkcji skutkuje zwiększeniem wydajności produkcji. Wdrożenie systemu ERP pozwoli Melex przygotować się na wyzwania, jakie stawia firmom produkcyjnym Przemysł 4.0. Wizualizacja danych w czasie rzeczywistym jest niezbędnym elementem tego procesu – wylicza Joanna Dąbrowiecka, dyrektor Działu Serwisu Oprogramowania z BPSC.

Obok wdrożenia ekranów dotykowych i zarządzania produkcją projekt objął również moduły takie jak: środki trwałe, kadry płace, finanse, dystrybucja, transport, narzędziownia, odzież robocza, gospodarka materiałowa i magazynowa, CRM, intrastat oraz budżetowanie.

Okazało się, że wiele modyfikacji standardu oprogramowania nie było potrzebnych, co jest efektem i gruntownej analizy przedwdrożeniowej, i bogatej funkcjonalności systemu. Mimo wysokiego tempa realizacja projektu przebiegła bardzo sprawnie. Liczymy na to, że inwestycja pozwoli nam zrealizować ambitne założenia dotyczące zwiększenia produkcji w następnych latach. Tym bardziej że już obecnie większość naszej produkcji to eksport – tłumaczy Dariusz Gujda, dyrektor finansowy z firmy Melex.

System ERP to niejedyna inwestycja zrealizowana przez Melex. Firma właśnie przeprowadza się do nowej siedziby i kończy budowę nowej hali produkcyjnej o powierzchni 6,3 tys. m2.

Źródło: Melex

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę