Metal zrobiony z powietrza

© Boeing

Udostępnij:

Potrzeba zmniejszania ciężaru elementów konstrukcyjnych wykorzystywanych w przemyśle i transporcie popycha ludzi do poszukiwania coraz to bardziej odważnych rozwiązań.

Kilka lat temu chińscy naukowcy zaprezentowali materiał wielokrotnie lżejszy od styropianu, tzw. aerożel, a niedawno inżynierowie z firmy Boeing pokazali najlżejszy metal na świecie. Stworzyli oni mikrosiatkę, która jest tak lekka, że położona na dmuchawcu, utrzymuje się na nim bez najmniejszego problemu.Wynaleziony materiał składa się z wielu niewielkich pustych rurek, pomiędzy którymi znajduje się wolna przestrzeń – 99,99% masy tej konstrukcji to powietrze. Dzięki temu jest on nie tylko lekki, ale też wytrzymały, a dzięki kompresji może absorbować energię uderzenia. Wynalazek może zrewolucjonizować konstrukcje dla sektora lotniczwgo, a także innych gałęzi przemysłu.Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również