Metody łączenia taśm przenośnikowych

Preview
Pixabay
Reklama
Reklama

Taśmy przenośnikowe używane w przemyśle górniczym, elektrowniach, zakładach produkcyjnych, sortowniach odpadów, w przemyśle drzewnym czy rolnictwie produkuje się w odcinkach o zróżnicowanej długości, które aby były użyteczne muszą być połączone.

To jakiej długości będzie dana taśma zależy wyłącznie od klienta. Taśmy przenośnikowe mają za zadanie transport sypkich i drobnych materiałów.

Reklama

Kwestia ścieralności

Taśmy są zróżnicowane pod względem ścieralności. W większości przypadków to właśnie ścieralność jest kwestią najistotniejszą dla przemysłowców. Transport ostrych i ciężkich materiałów takich jak np. kamienie najczęściej powodują przecięcia i żłobienia. Żwir, piasek, kruszywa działają na zasadzie papieru ściernego i szlifują powierzchnię taśmy. Aby wyjść naprzeciw takiemu zapotrzebowaniu, produkowane są różne rodzaje okładek odpornych na ścieranie. Każdy producent stosuje indywidualne mieszanki materiałów do wykonania poszczególnych okładek.

Reklama

Jak wybrać odpowiednią taśmę?

Producenci taśm ułatwiają zadanie swoim klientom umieszczając na stronach internetowych formularze doboru taśm. Klient wprowadzając odpowiednie dane – długość i szerokość taśmy, jej przeznaczenie, wagę transportowanego materiału czy temperaturę pracy uzyskuje odpowiednie sugestie.

Technika łączenia taśm

Łączenie „na zimno” - przy taśmach o szerokości powyżej 1000 mm, a także takie zlokalizowane w trudno dostępnych przestrzeniach. Wykorzystywane są w tym celu specjalistyczne kleje i preparaty (tylko dla taśm tkaninowych)
Metoda „na gorąco” - możliwa przy taśmach o szerokości do 1000 mm. Taki sposób połączeń gwarantuje bardzo wysoką trwałość złącza. Taśmy z linkami stalowymi można łączyć jedynie tą metodą.

Istnieje także mechaniczna metoda łączenia taśm za pomocą gotowych połączeń stalowych (tylko dla taśm tkaninowych)
Aby właściwie połączyć taśmę należy odpowiednio przyciąć taśmę tak aby miała określone wymiary i kształt. Jeśli wybierzemy metodę „na zimno” warto pamiętać o odpowiednim naniesieniu substancji klejącej, by później zastosować odpowiednią siłę nacisku, oraz dać czas na całkowite wyschnięcie.

Serwis taśm przenośnikowych

W użytkowaniu tego typu materiału, ze względu na uszkodzenia ważna jest naprawa i stałe dbanie o stan taśm. Dobrze serwisowane taśmy, kompletnie czyszczone i osuszane posłużą na dłużej. Warto pamiętać o usuwaniu uszkodzonych obrzeży, zaklejaniu dziur, pęknięć oraz wprowadzeniu zabezpieczeń obrzeży.

Źródło:www.wulkanizacja-tasm.pl

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama