Międzynarodowe konsorcjum z polską firmą stworzy fabrykę przyszłości

© PixaBay

Udostępnij:

Międzynarodowe konsorcjum firm i instytutów badawczych, w składzie którego znalazła się polska firma IT, czyli Transition Technologies stworzy fabrykę przyszłości. IMPROVE to innowacyjny projekt, którego celem jest zamodelowanie cyfrowego ekwiwalentu fabryki przyszłości.

Światowy przemysł od wielu lat boryka się z problemem optymalizacji produkcji, lepszego wykorzystania zasobów jak i samego funkcjonowania fabryk w kontekście rosnącej złożoności systemów oraz szybko zmieniających się potrzeb konsumentów. Nowa era industrializacji jak i rozwój technologii informatycznych pozwoliła na poszukiwanie nowych sposobów i stawienie czoła tym wyzwaniom. Międzynarodowe konsorcjum firm i instytutów badawczych z Europy, w skład którego weszła polska firma technologiczna Transition Technologies produkująca od 24 lat systemy IT dla największych światowych firm przemysłowych i energetycznych, chcą temu zadaniu podołać. Na ten cel otrzymali pierwszą turę unijnego dofinansowania w ramach programu Horyzont 2020.Czym będzie fabryka przyszłości?

Projekt opiera się na unikalnym połączeniu kilku podejść do modelowania pracy urządzeń, ich diagnostyki, wykrywania anomalii oraz symulacji i optymalizacji pracy wraz z niezbędną wiedzą ekspercką, które w konsekwencji mają pozwolić na stworzenie idealnego modelu funkcjonowania fabryk. W rezultacie takiego połączenia będzie można analizować i przewidywać awarie oraz informować o konieczności wymiany danych podzespołów jeszcze przed wystąpieniem usterki. Na końcu stworzony model ma również rozpoznawać główną przyczynę powstania ewentualnej awarii. Fabryka taka ma, więc być na tyle inteligentna, aby mogła sama kontrolować zachodzące w niej procesy. Całość oparta zostanie na wykorzystaniu odpowiednich sensorów, które będą przekazywać dane a zintegrowany system będzie je analizować i dostarczać odpowiednie dane do zarządców fabryk. Całościowe podejście do realizacji projektu będzie zgodne z ideami Przemysłu 4.0 i Internetu rzeczy, opartych na systemach cyber-fizycznych i sieciowej komunikacji maszyna-maszyna oraz człowiek-maszyna, dzięki czemu możliwa staje się wymiana danych oraz informacji procesowych pomiędzy urządzeniami pracującymi w fabrykach a osobami na każdym szczeblu organizacji produkcyjnej w celu dogłębnej analizy tych danych i lepszego podejmowania decyzji.Efekty na przyszłość i postęp technologiczny

Założeniem powstałego konsorcjum jest osiągnięcie konkretnych efektów, które pozwolą pójść o krok naprzód w zakresie optymalizacji produkcji. Dzięki temu ma powstać innowacyjne rozwiązanie dla przemysłu, które pomoże doprowadzić do uzyskania doskonałości operacyjnej fabryk i podniesienia efektywności wykorzystania maszyn. Co więcej, ma zminimalizować przestoje w działaniu maszyn i ostatecznie pomóc człowiekowi podejmować lepsze decyzje odnośnie funkcjonowania fabryk. Efekty projektu mogą być długofalowe. Inwestycje UE w innowacyjny przemysł mają również sprawić, że stanie się on bardziej konkurencyjny, na czym szczególnie dziś zależy Unii Europejskiej.

Polska innowacja na światowym poziomie

Przykład projektu pokazuje, że polska myśl IT jest ceniona na świecie i eksportowana poza granicę naszego kraju. Z danych firmy PwC wynika, że udział przychodów generowanych z działalności B+R wzrósł z 9,74% w 2008 roku do 16,62% w 2014 roku. Polska jest również znaczącym graczem pod względem outsourcingu IT. Nasz kraj posiada znakomitych inżynierów i programistów, którzy z powodzeniem konkurują z innymi graczami na globalnym rynku.

Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro. Projekt, w którym bierze udział polska firma został wybrany do dofinansowania jako jeden z siedmiu na 113 złożonych wniosków. Projekt potrwa trzy lata, a jego budżet został określony na 4,1 mln euro.

Źródło: CentrumPR

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również