Miliard euro dla europejskich badaczy

Foto: ktsdesign | bigstockphoto ©

Udostępnij:

Po pół miliarda euro w ciągu 10 lat dostaną naukowcy z europejskich ośrodków badawczych na prace nad grafenem i informatycznym modelem mózgu ludzkiego.

W poniedziałek Komisja Europejska ogłosiła, że projekty „Human Brain Project (HBP)" i „Grafenowy Projekt Flagowy" wygrały konkurs w ramach programu „Nowe Technologie i Technologie Przyszłości" (Future and Emerging Technologies - FET). Na realizację każdego z nich KE przeznaczy ponad miliard euro.
Każdy z dwóch wybranych programów będzie finansowany przez 10 lat. W 2013 roku Komisja Europejska przeznacza na nie po 54 mln euro, w sumie na każdą z tych dziedzin przeznaczonych zostanie ponad miliard euro (po pół miliarda euro do 2020 r.). Tematy zostały wybrane spośród 21 zgłoszonych w ramach europejskiego programu FET Flagship - Future and Emerging Technologies („Nowe technologie i technologie przyszłości").
Projekt grafenowy ma za zadanie zbadanie właściwości grafenu i przemysłowe wykorzystanie go w różnych dziedzinach. W tym celu powstało specjalne konsorcjum naukowo-przemysłowe, a kieruje nim prof. Jari Kinaret z Politechniki Chalmers w Goeteborgu (Szwecja). Jedynym polskim uczestnikiem tego projektu wśród 176 zespołów z 17 państw jest Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie.
Programem Human Brain Project kieruje prof. Henry Markram z Politechniki Federalnej w szwajcarskiej Lozannie. Do 2023 roku powstanie informatyczny model działania całego ludzkiego mózgu, najbardziej skomplikowanej struktury we wszechświecie. Zawiera on około 33 mld różnego typu neuronów.- Innowacje przyspieszają wzrost gospodarczy i przy obecnym gospodarczym załamaniu, musimy koncentrować się na inwestycjach w tę dziedzinę. To jest współpraca transgraniczna, bo więcej osiągniemy wspólnie, jako Europa - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes.źródło: PAP Nauka w Polsce, gazeta.pl

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również