Ministerstwo Gospodarki otwiera biuro w Dolinie Krzemowej

Ministerstwo Gospodarki
Wkrótce polskie firmy technologiczne będą mogły rozwijać swoją działalność, wykorzystując doświadczenia światowych liderów w zakresie nowoczesnych technologii. Ministerstwo Gospodarki podpisało 27 września 2012 r. porozumienie w sprawie utworzenia przedstawicielstwa w amerykańskiej Dolinie Krzemowej.

Podpisanie dokumentu odbyło się w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, przy okazji wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Stanach Zjednoczonych. Celem projektu jest wzmocnienie współpracy polskich firm z sektora nowoczesnych technologii z czołowymi instytucjami działającymi na terenie Doliny Krzemowej. Pierwszym etapem będzie otwarcie w 2013 r. w Dolinie Krzemowej satelickiego biura Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI) w Waszyngtonie oraz współpraca z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w zakresie utworzenia sieci Mostów Technologicznych, obejmującej system selekcji start-upów w Polsce.

Partnerem Ministerstwa Gospodarki w Dolinie Krzemowej jest US Market Access Center - instytucja non-profit utworzona w 1995 r. przy wsparciu miasta San Jose oraz Uniwersytetu Stanowego w San Jose. Specjalizuje się we wspieraniu firm z sektora IT/ICT, clean-tech i bio-tech, chcących rozpocząć działalność na rynku amerykańskim, z blisko 50 krajów. Z usług instytucji korzysta ok. 40 przedsiębiorstw.

Współpraca z US MAC obejmuje najem powierzchni biurowej oraz dodatkowe wsparcie merytoryczne. Instytucja pomoże wybrać firmy, które będą mogły swobodnie wykorzystywać wynajmowaną przez WPHI powierzchnię biurową. Usługi, z jakich firmy będą mogły skorzystać odpłatnie, obejmują m.in. dostęp do mentorów, doradców biznesowych, doradców marketingowych, ekspertów podatkowych oraz ds. ochrony własności intelektualnej. US MAC w ramach współpracy przeprowadzi również wstępne szkolenie pracownika z WPHI w Waszyngtonie do zorganizowania działalności biura w San Jose.

Działania MG, WPHI i PARP będą powiązane z procesem inkubacji pomysłów biznesowych realizowanym przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, w ramach projektu Droga do Polski Przedsiębiorczej, współfinansowanego ze środków PO IG.

Propozycją PARP jest ponadto utworzenie sieci Mostów Technologicznych, obejmującej system selekcji start-upów w Polsce oraz ich wsparcia w wiodących światowych ośrodkach innowacji. Kolejnymi po Dolinie Krzemowej miejscami są m.in.: Chicago (USA), Tel Awiv (Izrael), Hsnichu (Tajwan), Singapur, Tokio (Japonia), Seul (Korea), Pekin (Chiny) i Delhi (Indie).

źródło: Ministerstwo Gospodarki

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę