Mobilna stacja transformatorowo-rozdzielcza

© ABB

Udostępnij:

ABB dostarczyła na potrzeby KGHM Polska Miedź SA innowacyjną mobilną stację transformatorowo-rozdzielczą. Stacja będzie pełnić rolę tymczasowego punktu zasilania, umożliwiając płynną realizację inwestycji przez KGHM Polska Miedź SA. 

Po zaledwie kilku miesiącach od podpisania umowy ABB sfinalizowała zamówienie na mobilną stację transformatorowo-rozdzielczą. Kompaktowa i wielofunkcyjna stacja wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania dostępne na rynku, dając klientowi większe pole manewru przy modernizacjach stacji elektroenergetycznych, czy innych inwestycjach. Dla ABB to pierwsza tego typu realizacja w Polsce.

Zamówienie obejmowało projekt, dostawę, montaż oraz uruchomienie przewoźnej (modułowej) stacji 110/10kV. W zamierzeniu klienta - KGHM Polska Miedź SA Oddział Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice - stacja ma posłużyć do zasilania I etapu mrożenia szybu GG-1, który umożliwi dostęp do pokładów rud miedzi, znajdujących się poniżej poziomu 1200 metrów. Mrożenie szybu przy zastosowaniu otworów mrożeniowych pozwala, podczas jego drążenia, na bezpieczne przejście przez warstwy luźnych, nasączonych wodą skał.Przewoźna stacja będzie pełniła rolę tymczasowego punktu zasilania. Dzięki temu klient może rozpocząć pracę w podanym zakresie, zyskując czas potrzebny na wybudowanie docelowego punktu zasilania. Stacja ABB, przystosowana do aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną, umożliwi płynną realizację inwestycji.

Transportowana przy pomocy niskopodwoziowych platform samochodowych stacja, po okresie eksploatacji w danym miejscu, może zostać szybko i łatwo uruchomiona gdzie indziej. Mając taką stację, można dokonać planowej modernizacji stacji elektroenergetycznej bez przerw w dostawach energii elektrycznej. Modernizowany obiekt jest wyłączany, a odbiorcy obsługiwani za pomocą stacji przewoźnej.
Stacja przewoźna ABB wyposażona jest m.in. w przekładniki kombinowane prądowo-napięciowe, ograniczniki przepięć, czy też rozdzielnię SN typu SafePlus. Jednak jej głównymi elementami są transformator mocy 6,3 MVA z olejem biodegradowalnym oraz moduł wyłącznikowy w izolacji SF6. Zastosowanie ekologicznego transformatora jest konieczne w przypadku, gdy stacja jest stosunkowo często transportowana i instalowana w różnych miejscach. Z kolei wykorzystanie modułowego rozwiązania typu PASS M0 umożliwia swobodny transport po drogach publicznych.

W wyposażeniu stacji znajduje się system zabezpieczeń cyfrowych oraz system sterowania i nadzoru, umożliwiający zdalne sterowanie stacją z pulpitu operatora klienta z wykorzystaniem łączności GPRS.

www.abb.pl

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również