Moc Słońca skoncentrowana 2 tys. razy

Wizualizacja urządzenia © IBM

Udostępnij:

Naukowcy i inżynierowie z IBM, Airlight Energy, ETH Zurich oraz Interstate University of Applied Sciences Buchs NTB pracują nad niedrogim, ale niezwykle wydajnym systemem fotowoltaicznym zdolnym skoncentrowania promieni słonecznych 2 tysiące razy i zamianie 80% tego promieniowania w elektryczność.

IBM otrzymała na ten cel grant w wysokości 2,4 miliona dolarów.
Prototyp rozwiązania o nazwie High Concentration PhotoVoltaic Thermal (HCPVT) wykorzystuje dużą antenę o parabolicznym kształcie. Jej wnętrze pokrywa wiele ruchomych luster, które - dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu - same śledzą pozycję Słońca i ustawiają się pod najbardziej optymalnym kątem do padania promieni słonecznych. W ten sposób będą w stanie przekształcić w elektryczność ponad 80% promieniowania.Odbite promienie zostaną skierowane na kilka chłodzonych cieczą odbiorników. Każdy z nich składa się z setek niewielkich (1 cm kwadratowy powierzchni), ale bardzo wydajnych układów fotowoltaicznych. Mogą one konwertować średnio 200-250 watów w ciągu 8 godzin pracy - oczywiście na obszarach o znacznym nasłonecznieniu.

Oprócz niemałych zasobów odnawialnej energii system HCPVT może zapewnić pokaźne ilości wody pitnej, która stanowi produkt uboczny procesu chłodzenia ogniw. Elementy anteny wykorzystują bowiem technikę chłodzenia cieczą. Zastosowana specjalna struktura ma umożliwiać przepływ płynu w odległości kilkudziesięciu mikrometrów od chłodzonych chipów. Słona woda odparowuje w wyniku wysokiej temperatury i tym samym pozbywa się soli. Następnie jest skraplana i uzdatniana do picia. W ten sposób można uzyskać 30-40 litrów na metr kwadratowy konstrukcji. Naukowcy zapewniają, że większa instalacja może zapewnić wodę dla małego miasteczka.

Ten sam system chłodzenia może być wykorzystany także jako klimatyzator. I w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń tego typu nie ma wpływu na ozonosferę.

Naukowcy mają nadzieję, że technologię z powodzeniem będzie można wykorzystać w południowej części Europy, w Afryce, na Półwyspie Arabskim, na południu Stanów Zjednoczonych, w Ameryce Południowej i Australii.

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również