MOCny start w karierę inżyniera. Konkurs Prac Dyplomowych ASTOR 2014 rozstrzygnięty

ASTOR

 

28 listopada w warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu ASTOR na Najlepszą Pracę Dyplomową. To już XVI edycja plebiscytu, któremu przyświeca motto: Moc technologii dla edukacji. Formuła spotkania obejmowała także seminarium, podczas którego zaprezentowane zostały inspirujące przykłady współpracy ASTORa zarówno z uczelniami wyższymi, jak i szkołami średnimi.

Finał tegorocznej edycji konkursu odbył się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To miejsce wyjątkowe ponieważ propaguje rozwój poprzez naukę. Podobna idea przyświeca konkursowi ASTORa. „Inicjatywa podjęta 16 lat temu ma na celu pogłębianie zainteresowań nowoczesnymi technologiami, dzięki którym otaczający nas świat rozwija się i zmienia na lepsze. Zachęcamy więc przyszłych inżynierów do tworzenia prac dyplomowych, w oparciu o rozwiązania globalnych dostawców, wyznaczających trendy w nowoczesnej gospodarce”– mówi Małgorzata Stoch, dyrektor Akademii ASTOR, członek jury konkursowego.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele uczelni technicznych z całej Polski, w tym finaliści szesnastej edycji konkursu wraz ze swoimi promotorami, jurorzy zasiadający w kapitule konkursu oraz przedstawiciele mediów i firmy ASTOR zaangażowani w projekt. Program seminarium, w którym m.in. znalazły się prezentacje, jak mądrze inwestować w zawodową przyszłość, jak pozyskiwać finansowanie ze środków UE, prezentacje laboratoriów wyposażonych w nowoczesny sprzęt, dostarczony przez ASTORa, czy inspirujące przykłady współpracy firmy z placówkami edukacyjnymi, wzbudził zainteresowanie zgromadzonych przedstawicieli świata nauki.

Formuła konkursu zakłada dwustopniowy system oceny prac. W tym roku do pierwszego etapu zakwalifikowano 16 prac, do ścisłego finału 6 reprezentujących pięć wyższych uczelni. Ich autorzy mieli możliwość zaprezentowania przed kapitułą swoich dokonań, a myślą przewodnią tegorocznych prezentacji konkursowych było zaczerpnięte z literatury: chodzi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa. To zadanie ambitne, aby przystępnym językiem, w ściśle określonym czasie, opowiedzieć o zaawansowanych technicznie projektach.

Nowością w finałowej ocenie prac było udzielenie głosu publiczności. Każdy z uczestników seminarium mógł oddać głos na prezentacje, które zrobiły największe wrażenie, wyróżniały się innowacyjnością, zaawansowaniem i możliwością zastosowania zaproponowanych rozwiązań w przemyśle. Z prezentacją wystąpił również Praktykant Roku ASTOR 2014 – Damian Kwaśny, który odbywał swoją praktykę w krakowskim oddziale firmy ASTOR. Stworzył aplikację do gry w warcaby z robotem Epson. Zdobyty tytuł zapewnił mu, w ramach nagrody, staż w firmie Horner w Irlandii, której przedstawicielem w Polsce jest ASTOR.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:

I miejsce – Andrzej Gackowski – Politechnika Poznańska, autor pracy: Projekt systemu monitoringu zużycia mediów w zakładzie przemysłowym, napisanej pod kierunkiem dr inż. Dominika Wilczyńskiego, „za innowacyjne rozwiązanie, które zostało już wdrożone w przemyśle i działa. Jakość pracy została zweryfikowana poprzez realne zastosowanie”.  

II miejsce – Maciej Bajor – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, autor pracy: Projekt, komunikacja i programowanie układu robota przemysłowego oraz silników krokowych, napisanej pod kierunkiem dr inż. Andrzeja Siomy, „ za celne podejście do problemów ekonomicznych, które można rozwiązać myślą inżynierską”.

III miejsce – Bartłomiej Gola – Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Bialej, autor pracy: Projekt robota kroczącego wg koncepcji Theo Jansena, napisanej pod kierunkiem dr inż. Jacka Rysińskiego, „za jakość wykonania, oryginalność pomysłu na zastosowanie napędu oraz funkcjonalność”.

Wyróżnienie - Damian Kurzydym – Politechnika Śląska autor pracy: Projekt automatycznego obrotnika do obrabiania komór na frezarko–wiertarce BFM130 CNC, napisanej pod kierunkiem dr inż. Krzysztofa Lehricha, ‘za genialną pracę mechaniczną’.

Pozostali finaliści:

Rafał Wędrychowicz – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, autor pracy: Zintegrowany system zarządzania budynkiem (Integrated Building Management System), napisanej pod kierunkiem dr inż. Dariusza Marchewki

Adrian Balkowski – Politechnika Gdańska, autor pracy: Sterowanie maszynami CNC z wykorzystaniem komputerowego rozpoznawania obrazu, napisanej pod kierunkiem: prof. dr hab. inż. Macieja Niedźwieckiego

„Tegoroczny konkurs był na bardzo wysokim poziomie. Przedstawione w pracach rozwiązania pokazują, że polskie uczelnie zmieniają się, odważnie wchodząc w świat nowoczesności. Kształcą innowatorów, którzy mają moc zmieniania gospodarki. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie konkursem i zachęcam do zgłaszania się za rok” - podsumowuje Stefan Życzkowski, prezes firmy ASTOR i przewodniczący jury konkursowego.
„Jako inżynier, jestem dumny, że polska myśl inżynierska, co zresztą pokazały nagrodzone prace, to synonim innowacyjności, nowoczesności i wysokiej jakości. Śmiało może więc konkurować w Europie i na całym świecie” – dodaje.

Więcej o konkursie ASTOR na stronie: www.astor.com.pl/konkursprac

###

Konkurs Prac ASTOR został wyróżniony przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w obszarze edukacyjnych działań CSR w raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2010. Dobre praktyki.”

ASTOR sp. z o.o. od wielu lat aktywnie wspiera polską edukację, starając się, aby studenci podczas studiów mieli dostęp do najnowszych rozwiązań z zakresu systemów automatyki przemysłowej. Firma wspomaga powstawanie na uczelniach laboratoriów studenckich, szkoli kadrę dydaktyczną, organizuje program praktyk studenckich, wspiera inicjatywy studenckie oraz sponsoruje konferencje naukowo-techniczne, a od roku 1998 ogłasza konkursy prac dyplomowych. Pracownicy firmy ASTOR to absolwenci najlepszych polskich uczelni technicznych.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę