Modernizacja głowic w obrabiarkach

Kennametal

Ponieważ obrabiarki stają się coraz bardziej złożone, a jednocześnie rośnie presja na skracanie czasu obróbki, właściciele i użytkownicy tokarek CNC chcąc zwiększyć wydajność produkcji muszą korzystać z najnowszych technologii. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zwiększania produktywności rozwiązań jest system KM Quick Change Tooling, który skutecznie zapobiega przestojom produkcyjnym od niemal trzech dekad.

Firma Kennametal ponownie zmienia reguły gry, jeśli chodzi o rozwiązania do szybkiej wymiany narzędzi, wprowadzając całkowicie nową linię adapterów KM: Turret Adapted Clamping Units (zespoły mocujące zaadaptowane do głowic). Co więcej, firma nawiązała współpracę w zakresie ich produkcji i wsparcia technicznego z globalnym specjalistą w zakresie narzędzi tokarskich: EWS Tool Technologies. Obie firmy planują na nowo zdefiniować sposób, w jaki zakłady produkcyjne będą adaptować rewolwery CNC na swoich tokarkach DMG Mori, Okuma, Mazak, Haas, Doosan, Nakamura, Hwacheon i Hyundai, a w przyszłości także kolejnych.

Powiązane firmy

DMG MORI Polska Sp. z o.o.

Akceptacja zmian
Zdecydowana większość zakładów mechanicznych wybiera drogę najmniejszego oporu i używa standardowego oprzyrządowania dostarczanego z tokarką CNC. - Rozmawiałem z wieloma klientami na ostatnich targach IMTS i EMO. Moim zdaniem 80% z nich nie używa systemu szybkiej wymiany narzędzi - powiedział Michael Schuffenhauer, menadżer działu Tooling Systems z Kennametal. - Byłem tym bardzo zaskoczony. Stanowi to dla nas ogromną szansę, aby przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności tych zakładów.

System turret adapted clamping units wspiera tą możliwość, pozwalając zastąpić standardowe oprzyrządowanie głowic adapterami do szybkiej wymiany narzędzi, zaprojektowanymi specjalnie do konkretnych typów tokarek CNC. Dotyczy to zarówno głowic typu VDI, jak i BMT, niezależnie od tego, czy są one obrotowe czy statyczne oraz uchwytów o orientacji osiowej, promieniowej, a nawet kątowej. Szybka wymiana narzędzi jest teraz znacznie łatwiejsza do zaimplementowania, a całkowite koszty są niższe. Nie ma też obaw co do sztywności uchwytów. A ponieważ każdy typ zespołu mocującego został zaprojektowany przez EWS tak, aby doskonale pasował do wymogów konkretnego producenta narzędzi, w wyniku otrzymuje się taką konstrukcję maszyny, jakby została zaprojektowana z rewolwerem KM.

Budowanie mostu
- Czas obróbki jest jednym z kluczowych czynników wpływających na produktywność każdej firmy - zauważa Schuffenhauer. - Oczywiście, ważnym elementem jest też skrócenie do minimum czasu konfiguracji i to właśnie realizują systemy szybkiej wymiany narzędzi. Ale jest też czas przestoju, który pojawia się podczas zmiany narzędzi, gdy operator spędza dziesięć minut szukając śruby, która wpadła do wanny na wióry lub podczas konfiguracji wiertła w trakcie pracy. KM eliminuje ten bezproduktywny czas, a adaptery turret adapted clamping units stanowią most łączący system szybkiej wymiany narzędzi i obrabiarkę.

Jest to most zarówno solidny, jak i wszechstronny. Dostępne są tu zespoły mocujące offsetowe i inline liniowe, przeznaczone do zastosowań prawostronnych lub lewostronnych. Uchwyty hydrauliczne, oprawki na tuleje zaciskowe ER, adaptery do frezów walcowych, adaptery frezów do obróbki rowków wewnętrznych/zewnętrznych i odcinania; po blisko 30 latach rozwoju lista adapterów KM jest obszerna. To samo dotyczy rozmiarów zespołu mocującego, dostępnych z interfejsem od 32 do 63 mm (od KM32 do KM63). Tak więc, niezależnie od tego, czy tokarka, frezarka lub wielozadaniowe centrum obróbcze produkuje maleńkie śrubki medyczne czy też piasty do naczep, adaptery turret adapted clamping units i system KM pozwalają pokryć cały zakres zastosowań.

Czysta matematyka
Dla tych, którzy nie znają tego powszechnie akceptowanego systemu, Schuffenhauer ma następujące wyjaśnienie. - KM wykorzystuje parę kulek ze stali hartowanej, które znajdują się w stożkowym uchwycie narzędzia. W miarę przykładania siły, końcówka stożka rozszerza się, podczas gdy uchwyt jest przyciągany do płaszczyzny bazowej. Wraz z niewielką interferencją na linii bazowej, ten trójpunktowy kontakt zapewnia niezwykle precyzyjne pozycjonowanie promieniowe i osiowe, dużą powtarzalność i dużą siłę trzymania. Mówiąc najprościej, jest to najbardziej sztywny i dokładny system szybkiej wymiany narzędzi dostępny w tym zakresie rozmiarów.

Jay Verellen, dyrektor ds. zarządzania produktami globalnymi z oddziału Tooling Systems firmy Kennametal, wskazuje na kalkulator ROI dostępny na stronie jako sposób ilościowej poprawy wykorzystania maszyn. Zauważa, że zwrot z inwestycji (ROI) w ciągu zaledwie od trzech do sześciu miesięcy nie jest niczym niezwykłym, a zespół Customer Application Support (CAS) firmy jest gotowy, aby pomóc klientom upewnić się, że otrzymają wartość, której szukają.

- To nie są żadne skomplikowane obliczenia - mówi. - Wprowadź kilka danych wejściowych, takich jak stawka godzinowa i ilość konfiguracji na zmianę, a szybko nabierze to sensu. Ale weź też wziąć pod uwagę mniej namacalne efekty korzystania z KM. Zmiany konfiguracji i zmiany narzędzi w trakcie procesu są prostsze, więc wystarcza mniej wykwalifikowany operator. Znacznie zwiększa się elastyczność. Nie odnosi się to do szerokiej gamy dostępnych narzędzi i adapterów (co z pewnością jest również ważne), ale bardziej dotyczy elastyczności, która sprawi, że klient będzie zadowolony - jeśli potrafisz skonfigurować maszynę w pięć minut, znacznie łatwiej będziesz mógł sprostać zmieniającym się wymogom bez większego ryzyka. To właśnie oferuje system KM i adaptery Turret adapted clamping units.

 

Źródło: Kennametal

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę