MSP: 1,8 mld zł na wydobycie ropy naftowej

wydobycie ropy © Lotos

Udostępnij:

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że Grupa Lotos, Polskie Inwestycje Rozwojowe, BGK i bank Pekao SA podpisały umowę o wartości 1,8 mld zł, dzięki której krajowa produkcja ropy naftowej wzrośnie o 250 tysięcy ton rocznie. To jedna trzecia obecnych polskich mocy produkcyjnych.

Zdaniem Włodzimierza Karpińskiego, ministra Skarbu Państwa to bardzo ważna inwestycja, która jest elementem strategii państwa nakierowanej na wspieranie krajowych poszukiwań i wydobycia przez polskie firmy.Zawarta umowa przewiduje zaangażowanie finansowe ze strony PIR na poziomie 330 mln zł. Wartość rynkowa wkładu LOTOS Petrobaltic wyniesie ok. 800 mln PLN. Bank Pekao i Bank Gospodarstwa Krajowego - zainwestują łącznie 650 mln zł. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule project finance, przez powołaną w tym celu spółkę specjalnego przeznaczenia (Special Purpose Vehicle). Jej właścicielem będzie LOTOS Petrobaltic, który aportem wniesie do SPV koncesję oraz platformę wiertniczą. Spółka ta przeprowadzi pozostałe prace związane z zagospodarowaniem złoża B8.Potencjał wydobywczy złoża B8 szacowany jest na 3,5 mln ton ropy naftowej a uruchomienie przemysłowej produkcji ze złoża zaplanowano na koniec 2015 r.

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również