Mycie i suszenie komponentów po obróbce mechanicznej u producentów z branży pneumatycznej

Niemiecka firma Meissner Technik Müllenbach GmbH (MTM), czołowy na świecie dostawca urządzeń myjących podczas produkcji, jest obecna w Polsce od 1996 roku. Specjalizuje się w myciu części po obróbce mechanicznej. Producenci samochodów i ich dostawcy, firmy z branży hydraulicznej, przemysł lotniczy, a także zakłady z szeroko pojętej branży metalowej wybierają innowacyjne rozwiązania MTM. Główni producenci automatyki pneumatycznej - takie firmy, jak FESTO, NORGREN oraz PREMA Kielce - myją w urządzeniach MTM elementy pneumatyki po obróbce mechanicznej. Ostatnimi czasy dołączyła do nich firma BOSCH, która zakupiła urządzenie HEL do mycia aluminiowych korpusów do siłowników pneumatycznych.

Zadanie postawione przed urządzeniem

Aluminiowe korpusy siłowników trafiają do urządzenia myjącego bezpośrednio z centrum obróbczego. Przed operacją mycia przechodzą przez kolejne kroki technologiczne, takie jak cięcie, wiercenie, frezowanie i szczotkowanie. Ponieważ nie ma w procesie produkcji dodatkowych operacji mycia międzyoperacyjnego, urządzenie myjące MTM musi usunąć z mytych komponentów wszystkie zanieczyszczenia pochodzące z całego ich procesu produkcji - są nimi głównie wióry, chłodziwa, oleje i pył z tworzywa po szczotkowaniu.
Korpusy siłowników o krótkim skoku (KHZ Kurzhubzylinder) mają po kilka otworów przelotowych, a także wąskie kanały o średnicy ok. 1,5 mm. Do urządzenia myjącego detale są ładowane w koszach ze stali nierdzewnej i zabezpieczane specjalnymi przekładkami z tworzywa. Ze względu na to, że elementy są obrobione „na gotowo", a myte przed montażem, ich powierzchnie muszą zostać zabezpieczone przed skaleczeniami. W jednym koszu znajduje się maksymalnie do kilku warstw detali w zależności od ich wielkości.
Jednym z bardzo istotnych warunków prawidłowego funkcjonowania układu pneumatycznego jest jego czystość mechaniczna. Aby ją zapewnić, wszystkie komponenty układu muszą być pozbawione pozostałości po obróbce mechanicznej. Firma BOSCH postawiła swoim komponentom wymagania na poziomie określanym przez wielkość cząsteczki. Nie mogą być one dłuższe od 2 mm, jeżeli średnica wynosi 0,2 mm, i od 10 mm, jeżeli są o średnicy 0,02 mm. Elementy muszą być również odtłuszczone i całkowicie suche po wyjściu z urządzenia.

Technika mycia zastosowana w urządzeniu

W urządzeniu typu HEL, pracującym ze środkami myjącymi na bazie wody, mogą być realizowane następujące procesy:
mycie natryskowe,
mycie natryskowo-zanurzeniowe typu FI,
mycie ultradźwiękowe,
płukanie natryskowe,
płukanie natryskowo-zanurzeniowe FI,
drugie płukanie natryskowe,
suszenie powietrzem,
ruch kosza obrotowy lub kołysanie wokół poziomej osi.
Ze względu na geometrię elementów firmy BOSCH i ich gęste ułożenie w koszu, zastosowano proces mycia natryskowo-zanurzeniowego FI pod ciśnieniem 8 barów. Podczas tego procesu w komorze mycia wytwarzane są silne turbulencje, które wymywają wszelkie zanieczyszczenia z detali. Proces mycia wspierany jest poprzez obrót kosza wokół osi poziomej. Ciecz jest filtrowana przed każdym natryskiem po stronie ciśnieniowej pompy poprzez zastosowane filtry workowe. Finalna jakość powierzchni zostaje uzyskana dzięki końcowemu płukaniu czystą wodą.

Zalety takiego rozwiązania

Urządzenie kompaktowe, 1,6-3,5 m² powierzchni pod urządzenie w zależności od wersji, możliwość zintegrowania w gnieździe obróbczym.
Możliwość przeprowadzenia skomplikowanego procesu mycia dla wymagających zadań, mycie międzyoperacyjne i ostateczne przed montażem.
Urządzenie uniwersalne, dające możliwość zastosowania różnych typów elementów bez konieczności przezbrajania.
Proces suszenia i mycia ultradźwiękowego zintegrowany w jednym urządzeniu.
Bardzo dobry dostęp do zbiorników podczas ich czyszczenia i wymiany kąpieli.
Regeneracja kąpieli myjącej i płuczącej w obiegach zamkniętych, brak ścieków.
Możliwość zapisania 9 dowolnych programów mycia.
Panel operatora w języku polskim.
Spełnienia wszystkie wymogi ISO 14001 i 18001.
Urządzenie produkowane w Polsce i obsługiwane przez polski serwis MTM.


Firma MTM posiada dwudziestoletnie doświadczenie w produkcji przemysłowych urządzeń myjących na bazie wody. Więcej infomacji w Regionalnym Biurze Sprzedaży MTM GmbH lub na stronie www.mtm-gmbh.pl.

www.mtm-gmbh.pl

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę