Na stadionie w Amsterdamie uruchomiono największy w Europie system magazynowania energii

stadion, system magazynowania energii © Nissan

Udostępnij:

W Amsterdamie uruchomiono największy w Europie zainstalowany w budynku komercyjnym system magazynowania energii wykorzystujący zregenerowane i nowe akumulatory z samochodów elektrycznych.

Wyjątkowy projekt jest efektem współpracy między firmami Nissan, Eaton, BAM, The Mobility House oraz Johan Cruijff ArenA. Wspierają go także Amsterdamski Fundusz na rzecz Klimatu i Energii (AKEF) oraz Interreg.3‑megawatowy system magazynowania energii stanowi bardziej niezawodne i wydajne źródło zaopatrzenia w energię dla stadionu, jego gości i sąsiednich obiektów oraz jest podłączony do holenderskiej sieci elektroenergetycznej. Dzięki połączeniu modułów konwersji firmy Eaton z pojemnością odpowiadającą 148 akumulatorom z Nissanów LEAF system nie tylko umożliwia magazynowanie energii w sposób bardziej zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, ale także pozwala na powtórne wykorzystanie akumulatorów z samochodów elektrycznych zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym.

Dzięki temu systemowi magazynowania energii stadion będzie mógł bardziej inteligentnie wykorzystywać własne zasoby zrównoważonej energii oraz, za pośrednictwem spółki Amsterdam Energy ArenA BV, oferować nadwyżki pojemności akumulatorów — powiedział Henk van Raan, dyrektor ds. innowacji w Johan Cruijff ArenA. — ArenA dysponuje znacznym zapasem mocy, nawet w czasie awarii zasilania. W rezultacie stadion będzie mógł przyczynić się do poprawy stabilności holenderskiej sieci elektroenergetycznej. Johan Cruijff ArenA jest jednym z najbardziej ekologicznych stadionów na świecie i jako pionier wprowadza inteligentne innowacje, takie jak ten unikatowy system magazynowania energii.

Cieszymy się, że mamy swój wkład w powstanie największego w Europie systemu magazynowania energii przeznaczonego do budynku komercyjnego. Dzięki Johan Cruijff ArenA możemy już dziś wykazać, że ponowne wykorzystanie akumulatorów wymontowanych z samochodów elektrycznych Nissana może przyczynić się do poprawy efektywności całego systemy energetycznego i zwiększenia jego zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nasz elektryczny ekosystem stanowi centrum zrównoważonej przyszłości, zmieniając sposób prowadzenia samochodów, a także nasz styl życia — dodał Francisco Carranza, dyrektor zarządzający Nissan Energy.

Elastyczne magazynowanie energii

System magazynowania energii pełni istotną rolę w równoważeniu podaży energii i zapotrzebowania na nią na stadionie Johan Cruijff ArenA. System o mocy 3 MW i pojemności 2,8 MWh byłby wystarczający do zasilenia kilku tysięcy gospodarstw domowych. Pojemność ta umożliwia także magazynowanie i optymalne wykorzystywanie energii wytwarzanej przez 4200 paneli słonecznych zamontowanych na dachu stadionu ArenA.

System magazynowania energii stanowi awaryjne źródło zasilania, pozwalając ograniczyć korzystanie z agregatów prądotwórczych zasilanych olejem napędowym oraz odciążyć sieć elektroenergetyczną poprzez zmniejszenie szczytowych wartości poboru energii na przykład w czasie koncertów.

Źródło: Nissan

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również