Najlepsze startupy walczą o wyjazd na Polish Tech Day

ABSL Start up Challenge

Siedem najlepszych startupów z całej Polski walczy o wyjazd na Polish Tech Day do Londynu w ramach ABSL Start up Challenge. Właśnie zakończyła się faza półfinałów, a teraz czas na finał w Łodzi.

Do tegorocznej edycji ABSL Start-Up Challenge zgłosiło się ponad 100 startupów. Wyselekcjonowani reprezentanci zostali zaproszeni do półfinałów, które odbyły się w siedmiu dużych miastach Polski. Członkami jury byli reprezentanci firm członkowskich Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) wśród nich reprezentanci z Procter & Gamble, Skanska czy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Janusz Dziurzyński, Dyrektor P&G Global Business Services przekonuje, że to była ciekawa edycja. - Dla P&G innowacji są jednym z filarów rozwoju firmy. Z doświadczenia wiem, że wiele innowacyjnych pomysłów powstaje w startupach. Dlatego już po raz drugi jesteśmy partnerem ABSL Start-Up Challenge. Z uwagą przyglądaliśmy się startupom biorącym udział w projekcie.

Podczas lokalnych półfinałów jury oceniało pomysły z różnych dziedzin, m.in. HR, IT, marketingu, medycyny, a nawet rolnictwa. To pokazuje jak kreatywni są młodzi przedsiębiorcy, którzy potrafią udowodnić, że ich produkty i usługi są potrzebne dużym korporacjom z sektora biznesowego.

Szczęśliwa siódemka

Wśród startupów, które w tym roku przykuły uwagę jury znalazły się projekty z różnych dziedzin, zaczynając od rekrutacji opartej na sztucznej inteligencji, kończąc na prostych i tanich okularach do wirtualnej rzeczywistości. Poniżej prezentujemy siedem najlepszych projektów, które zawalczą o zwycięstwo w wielkim finale:

- SCANYE – oprogramowanie, które skanuje i przetwarza dokumenty, a następnie interpretuje zebrane dane. W ten sposób w kilkanaście minut można przygotować firmowe faktury czy rachunki. Scanye to zwycięzca półfinału w Warszawie w siedzibie Procter & Gamble;

- NIBULO – inteligentny monitoring, który wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji. System „uczy się” standardowego rytmu dnia i nocy w danym pomieszczeniu.
O nieprawidłowościach natychmiast informuje użytkownika. Start-up wygrał półfinał w Poznaniu w siedzibie Concordia Design;

-  VIRUB.IO  –  platforma, która symuluje proces pracy, a przez to ułatwia zespołom HR zatrudnienie odpowiednich pracowników. Start-up wygrał półfinał w Krakowie, który obył się w hotelu Sheraton;

WOODDY – start-up, który produkuje okulary z kartonu, umożliwiające wejście w wirtualną rzeczywistość. Okulary można wykorzystywać na przykład podczas firmowych szkoleń. Półfinały odbyły się w katowickim Silesia Business Park;

TAKETASK – aplikacja, która płaci swoim użytkownikom za wykonanie prostych zadań. Te mogą być różne: sprawdzenie ceny kawy w lokalnej restauracji i dostępności produktu w sklepie czy zrobienie zdjęcia billboardu wystawionego przy konkretnej ulicy. Za wykonanie każdego zlecenia użytkownicy otrzymują wynagrodzenie. TakeTask to zwycięzca półfinałów w Łodzi, w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej;

- CHALLENGE ROCKET – innowacyjna platforma, która promuje rekrutację na stanowiska IT poprzez konkursy i zadania rozwiązywane on-line. Użytkownicy muszą np. zaprogramować prostą strategiczną grę. Z jednej strony to dla nich rozrywka, z drugiej – możliwość zaprezentowania swoich umiejętności. Challenge Rocket wygrał wrocławski półfinał, który odbył się w budynku Dominikański;

EMPLOCITY.PL – nowatorskie narzędzie do szukania pracodawców i pracowników. Korzystając z platformy kandydaci dodają swoje CV i określają wymagania względem przyszłej pracy. Zgłoszenie trafia do firm, które szukają pracownika o takim profilu. Emplocity wygrał półfinał w Trójmieście, który odbył się w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym.

Zwycięzcy zgodnie podkreślają, że dużym wyróżnieniem jest możliwość zaprezentowania swojego pomysłu przed dużą publiką. Jak wynika z raportu „Polskie startupy 2016” w ubiegłym roku w naszym kraju zarejestrowanych było blisko 3 tysiące startupów. Przy tak dużej konkurencji ważne jest wybicie się z tłumu i pozyskanie inwestorów: – Cieszymy się, że występujemy wśród najlepszych. To szansa, by porozmawiać z innymi młodymi przedsiębiorcami, zobaczyć ich punkt widzenia – mówi Tadeusz Chruściel, założyciel Scanye. – Nie będę ukrywał, że i główna nagroda jest dla nas bardzo interesująca.

Wielki finał

Finał odbędzie się 14 czerwca w Łodzi podczas dorocznej konferencji ABSL. Tam startupy zaprezentują się przed widownią złożoną z ponad tysiąca przedsiębiorców, managerów i rekinów biznesu. Jest o co walczyć – przedstawiciele najlepszego startupu pojadą na Polish Tech Day do Londynu. Impreza uznawana jest za najbardziej prestiżowe wydarzenie, promujące polskie technologie poza granicami naszego kraju.
 
Źródło: ABSL Start up Challenge

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę