Najnowsza seria łożysk walcowych dla maszyn do ciągłego odlewania

NSK, łożyska walcowe © NSK

Udostępnij:

Firma NSK opublikowała nową broszurę informującą o wprowadzonej ostatnio na rynek serii łożysk walcowych NUB dla maszyn do ciągłego odlewania. Broszura zawiera informacje o pięciu nowo opracowanych rozmiarach dopasowanych do najbardziej popularnych średnic wałów w branży odlewania ciągłego. Dostępne są łożyska o średnicy wewnętrznej 120, 130, 140, 150 oraz 160 mm.

NSK opracowuje obecnie kolejne rozmiary dla serii, które będą wprowadzone na rynek w najbliższej przyszłości. Łożyska walcowe NUB zostały specjalnie zaprojektowane do bardzo wymagających zastosowań przemysłu stalowego, w szczególności do zastosowania po stronie swobodnej rolek prowadzących pasmo, takich jakie znajdują się w sekcji prostującej maszyn do ciągłego odlewania stali.Łożyska NUB oferują użytkownikom wiele unikatowych korzyści. Przykładowo nie tylko doskonale sobie radzą z wpływem rozszerzalności cieplnej wału, ale są w stanie także skompensować niewspółosiowość rolek prowadzących pasmo do wartości 12 minut kątowych. Należy podkreślić, że w przeciwieństwie do konkurencyjnych produktów te dwie cechy łożysk z serii NUB funkcjonują łącznie. Jeśli więc pierścień wewnętrzny przesuwa pierścień zewnętrzny łożyska pod wpływem rozszerzalności cieplnej, nie wpływa to negatywnie na możliwości kompensowania braku osiowości. Dzięki zastrzeżonej konstrukcji wewnętrznej ze specjalnym profilowaniem pierścieni i wałeczków poprawiono samonastawność łożysk.

W procesie ciągłego odlewania pojedyncze pasmo ma wiele sekcji, z których każda może się składać z różnych segmentów. Wlewek ciągły po opuszczeniu krystalizatora przechodzi przez sekcję gnącą obejmującą giętarkę i łuk, przed przejściem przez sekcję prostującą do sekcji rozciągania poziomego, po czym jest cięty na długość i zostawiony do ostygnięcia. Pojedyncze pasmo może mieć od 10 do 17 segmentów, rozmieszczonych w różnych sekcjach.

Mając na uwadze, że na typowe pasmo stali przypadają setki łożysk, a niektóre zakłady wykorzystują dwa równoległe pasma, oczywiste jest, że łożyska mają krytyczne znaczenie dla procesu. Niemniej jednak takie łożyska muszą wytrzymywać trudne warunki pracy - nie tylko zwiększone obciążenia mechaniczne, ale także chłodzenie wodą (również w formie mgły). Dodatkowo bardzo niskie prędkości napędów samotoku (mniej niż 10 obr./min) mogą być problematyczne dla standardowych łożysk baryłkowych, ponieważ ich konstrukcja wymusza bardzo surowe wymagania w zakresie smarowania.

W przeciwieństwie do standardowych łożysk baryłkowych w łożyskach NUB występuje wyłącznie tarcie toczne dzięki dominującemu na bieżni stykowi liniowemu. Z tego powodu tarcie jest mniejsze, a zużycie ograniczone. Łatwy montaż jest kolejną zaletą łożysk - zastosowanie pierścieni sprężynujących zabezpiecza przed przypadkowym przesunięciem osiowym podczas obsługi i montażu/demontażu łożysk.

W porównaniu do poprzedniej generacji łożysk, seria NUB charakteryzuje się trzykrotnie dłuższym okresem użytkowania, nawet w przypadku wymagających warunków środowiska pracy doświadczanych przez rolki prowadzące pasmo. Dzięki temu nowe łożyska pomagają w realizacji ekonomicznego, ciągłego i wysoko produktywnego procesu wytwarzania stali przy ograniczonym całkowitym koszcie użytkowania (TCO).Źródło: NSK

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również