Najnowsze dodatki do systemu Simcenter

Siemens

Firma Siemens zapowiada najnowszą wersję oprogramowania Simcenter Amesim, wiodącej na rynku platformy symulacji mechatronicznych systemów 1D. Najnowsza wersja oprogramowania znanego wcześniej jako LMS Imagine.Lab Amesim zwiększa wydajność symulacji systemów, oferując oprogramowanie znacznie ulepszone o doświadczenia użytkowników, oraz lepszą integrację w ramach procesów projektowania. 

Dwa nowe produkty, Simcenter Webapp Server i Simcenter Embedded Software Designer, rozszerzają możliwości symulacji systemów rodziny Simcenter. Nowe wersje Simcenter System Synthesis i Simcenter Sysdm dodatkowo ułatwiają tworzenie architektury kosymulacji systemów i zarządzanie modelami. Dzięki tym dodatkom do rodziny produktów Simcenter, solidnemu pakietowi oprogramowania symulacyjnego i rozwiązań testowych, inżynierowie mogą zwiekszyć dokładność projektów na wcześniejszym etapie procesu rozwoju produktu, skracając i przyspieszając cykle projektowania, uzyskując w rezultacie doskonalsze produkty.

Simcenter Amesim to zintegrowana, skalowalna platforma do symulacji systemów, która umożliwia użytkownikom wirtualną ocenę i optymalizację wydajności systemów mechatronicznych produktu na każdym etapie jego procesu projektowania. Gotowe biblioteki różnych dyscyplin (mechanika pneumatyka, elektryka, hydraulika itp.) w połączeniu z rozwiązaniami i aplikacjami zorientowanymi pod kątem danej branży przemysłowej, umożliwiają inżynierom zajmującym się symulacją systemów szybkie tworzenie modeli i dokładną ich analizę. Simcenter Amesim wspiera interfejs FMI (Functional Mockup Interface) i Modelica, może być połączony z głównymi pakietami oprogramowania CAE, CAD i oprogramowaniem sterującym, jak również z innymi rozwiązaniami Simcenter i Teamcenter. Elastyczność ta pozwala na łatwą integrację z różnymi procesami w przedsiębiorstwie. Najnowsza wersja programu oferuje znacznie zoptymalizowany proces związany z modelowaniem oraz całkowicie przeprojektowany interfejs użytkownika w celu poprawy ergonomii i produktywności poprzez ujednolicenie z innymi rozwiązaniami Simcenter.

- Dzięki elastyczności zespołu Siemens PLM Software, nowe możliwości wprowadzone w Simcenter Amesim pozwoliły nam zwiększyć efektywność modelowania i badania zjawiska syfonowania w naszym systemie paliwowym - powiedział Michael E. Herbstreit, członek stowarzyszony ds. technicznych, Engineering Platform Systems, w spółce Boeing.

Simcenter Amesim wspiera nowe aplikacje, które koncentrują się na bieżących wyzwaniach branżowych, takich jak oszczędność paliwa, redukcja emisji zanieczyszczeń i trendy w zakresie e-mobilności. Dla przemysłu motoryzacyjnego, najnowsza wersja Simcenter Amesim oferuje rozszerzone możliwości szacowania rzeczywistej emisji spalin podczas jazdy, modelowania układu zaworów napędowych i układu smarowania, wymiarowania wymiennika ciepła, a także projektowania akumulatora i silnika elektrycznego w połączeniu z oprogramowaniem Simcenter STAR-CCM+. Wersja ta jest również wyposażona w nowe funkcje do elektryfikacji statków powietrznych oraz projektowania układów napędowych i paliwowych, które mają zastosowanie w przemyśle lotniczym i kosmicznym. W przypadku maszyn przemysłowych, najnowsza wersja programu wprowadza narzędzie, które pomaga przyspieszyć walidację elementów sterowania poprzez połączenia z różnymi rodzajami prawdziwych i wirtualnych programowalnych sterowników logicznych (PLC) firmy Siemens lub firm trzecich.  

Ta wersja Simcenter Amesim wzmacnia integrację w ramach całego portfela produktów Simcenter. Użytkownicy mogą teraz korzystać z wbudowanej technologii Simcenter STAR-CCM+ w celu tworzenia dokładniejszych modeli na wczesnych etapach projektowania, podczas pracy nad systemami zarządzania termicznego w komorze silnika oraz w kabinie. Możliwości importowe CAD mogą być obecnie wykorzystywane przez producentów samochodów do projektowania układów wielomasowych i pomp objętościowych, w zastosowaniach drgań skrętnych i chłodzenia silników, a także w przemyśle lotniczym i kosmonautycznym do kontroli środowiska, lądowania i systemów paliwowych.

Korzystanie z symulacji systemów można rozszerzyć na poziom przedsiębiorstwa dzięki nowemu systemowi Simcenter Webapp Server, który będzie dostępny jeszcze w tym roku. Dzięki internetowemu dostępowi i predefiniowanej parametryzacji modelu systemu w różnych graficznych interfejsach użytkownika (GUI), Simcenter Webapp Server znacznie upraszcza proces pracy inżynieryjnej w przypadku systemów mechatronicznych, a tym samym pomaga rozszerzyć zastosowanie symulacji systemów w całej firmie.

Wbudowana elektronika i inteligentne oprogramowanie nadal stymulują innowacje i zróżnicowanie produktów. Nowy Simcenter Embedded Software Designer został opracowany w celu rozszerzenia koncepcji cyfrowego bliźniaka na obszar inżynierii oprogramowania. Korzystając z tego opartego na architekturze i modelach środowiska programistycznego, inżynierowie tworzący oprogramowanie mogą łatwo przygotować specyfikacje dla implementacji, integracji i weryfikacji kodu oprogramowania. Simcenter Embedded Software Designer pomaga wypełnić lukę pomiędzy modelowaniem i kodowaniem, poprawić jakość oprogramowania i zwiększyć produktywność poprzez lepszą identyfikowalność i ponowne wykorzystanie modułów.

Simcenter System Synthesis pomaga architektom oraz inżynierom prowadzącym projekt w rozwiązywaniu problemów konstrukcji zawierającej coraz większą liczbą wariantów i konfiguracji. To integracyjne środowisko oferuje duże możliwości post procesyjne, pozwalające użytkownikom na tworzenie heterogenicznych architektur symulacji systemów stosując interakcję dostępnych modeli i produktywnych, rzeczywistych ocen wydajności produktu. Najnowsza wersja Simcenter System Synthesis pojawi się jeszcze w tym roku, wyposażona w nowe, zaawansowane funkcje do tworzenia architektur i kosymulacji.

Simcenter Sysdm, środowisko do zarządzania danymi i modelami symulacji systemów, umożliwia współpracę, zapewniającą ogólną poprawę wydajności i poprawę dokładności symulacji. Najnowsza wersja Simcenter Sysdm oferuje nowe możliwości w zakresie dostosowywania cyklu życia modelu, gromadzenia danych, oraz konfiguracji klient-serwer.

Źródło: Siemens PLM Software

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę