Najnowsze szacunki dotyczące inflacji

©

Udostępnij:

Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w lipcu 2016 r. wzrosły o 0,3 proc. w porównaniu z czerwcem b.r. W porównaniu z lipcem 2015 r. były zaś niższe o 0,9 proc. 

Dane są nieco gorsze od oczekiwań MR, zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS. Głównymi czynnikami, które miały wpływ na zmianę cen w lipcu 2016 r. (w relacji do czerwca), był spadek cen paliw (o 1,2%) oraz żywności (o 1,1%). Spadły też ceny odzieży i obuwia (o 3,1%).MR oczekuje, że w sierpniu 2016 r. ceny powinny spaść o 0,4%. Głównie na skutek spadku cen żywności, choć będzie on wolniejszy niż w poprzednich latach, a także spadku cen odzieży i obuwia, również wynikający z oddziaływania czynników sezonowych. Nieznacznie wzrosnąć mogą zaś ceny w transporcie, ze względu na wzrost cen paliw. Roczny wskaźnik inflacji w sierpniu powinien pozostać na poziomie (minus) -0,9 proc.Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również