Napięcie wstępne w łożyskach liniowych

Rollico, łożyska liniowe © Rollico

Udostępnij:

Często stosując łożyska liniowe w naszych projektach nie zastanawiamy się jaką rolę odgrywa w nich właściwy dobór napięcia wstępnego. Niniejszy artykuł postara się wyjaśnić to zagadnienie.

Napięcie wstępne układu łożyskowanego liniowo jest to poniekąd przeciwieństwo luzu w tymże układzie. Wyobraźmy sobie, że mamy nieobciążony układ liniowy z pewnym luzem poprzecznym. Dokręcając śruby regulacyjne (5) możemy ten luz zniwelować. Dochodzimy do miejsca, w którym luz znika. Jest to również miejsce zerowego napięcia wstępnego. Jeśli będziemy dalej dokręcać śruby regulacyjne, to wprowadzimy sztuczne obciążenie prowadnic liniowych. Będzie to właśnie napięcie wstępne układu.

Napięcie wstępne zwiększa sztywność układu i dokładność ruchu oraz równoważy obciążenie wszystkich elementów tocznych, ale jednocześnie zwiększa opór przemieszczania i zmniejsza trwałość łożysk, więc nie należy z nim przesadzać. Najlepsze wyniki daje napięcie wstępne na poziomie 5% - 20% dopuszczalnej nośności łożyska.

Najczęściej spotykanym sposobem regulacji napięcia wstępnego są śruby regulacyjne (5) rozmieszczone wzdłuż jednej z prowadnic (3), tak że na każdą śrubę mocującą (4) przypada śruba regulacyjna.Regulacja napięcia wstępnego

Procedura montażu łożysk liniowych w konfiguracji zamkniętej i regulacji napięcia wstępnego wygląda następująco:
• Zainstalować prowadnice liniowe (1) i (2). Dokręcić śruby mocujące (7) z momentem zalecanym przez producenta łożysk.
• Zainstalować prowadnicę (3), tylko lekko przykręcając śruby mocujące (4). Lekko wkręcić śruby regulacyjne (5).
• Połączyć górną i dolną część układu, wkładając koszyki łożyskowe z elementami tocznymi (6) pomiędzy bieżnie prowadnic.
• Przy pomocy śrub regulacyjnych ustawić zerowy luz w układzie.
• Ustawić napięcie wstępne za pomocą klucza dynamometrycznego, dokręcając śruby regulacyjne w kolejności od środkowej do skrajnych. Wartości momentów z jakimi należy dokręcać śruby regulacyjne, aby uzyskać pożądane napięcie wstępne, powinien dostarczyć producent łożysk liniowych.
• Dokręcić śruby mocujące (4) prowadnicy (3).

Źródło: Rollico

Udostępnij:

Drukuj


TOP w kategoriiMMChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również