Naukowcy chcą pozyskiwać wodór ze ścieków

energia z odpadów © FH Münster

Udostępnij:

Ogniwa wodorowe coraz częściej postrzegane są jako alternatywa dla konwencjonalnych napędów. Tempo ich popularyzacji zależy jednak od tego, czy naukowcy znajdą tani sposób pozyskiwania wodoru. Zespół ze Szkoły Wyższej w Münster chce do tego wykorzystać ścieki.

Zespół naukowców z Wydziału Energetyki, Budownictwa i Środowiska Szkoły Wyższej w Münster pracuje nad pozyskaniem wodoru ze ścieków i biomasy. W procesie jego produkcji chce wykorzystać metodę ciemnej fermentacji wodorowej.Prowadzone w ramach projektu „Hy Tech” prace rozłożone są na trzy lata i obejmują budowę urządzeń testowych umożliwiających przeprowadzenie dwustopniowej reakcji fermentacji wodoru. Umieszczony w urządzeniu materiał organiczny rozkładany jest przez mikroorganizmy do postaci wodoru i lotnych kwasów organicznych. Proces ten zachodzi bez udziału tlenu i powietrza.

Jeszcze przed uruchomieniem projektu naukowcy zbadali możliwość wykorzystania do produkcji wodoru ścieków z produkcji spożywczej. I uzyskali bardzo dobre wyniki. Jak podkreśla kierownik projektu dr Elmar Brügging, bogaty w skrobię lub cukry materiał odpadowy stanowi szczególnie bogate źródło wodoru. A mimo to nikt do tej pory nie wpadł na pomysł, jak go użytecznie wykorzystać.

Naukowcy z Münster chcą to zmienić. W ciągu trzech lat zamierzają na dwóch stanowiskach badawczych przetestować różne reaktory oraz parametry procesowe, a także sprawdzić, czy wyprodukowany w ten sposób wodór można odprowadzić bezpośrednio do sieci gazociągowej.Źródło: FH Münster

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również