Naukowcy wiedzą, jak łatwo odzyskać krzem z baterii słonecznych

© Enegra S.A.

Udostępnij:

Metodę recyklingu krzemu ze zużytych baterii słonecznych opracowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Uzyskany dzięki ich metodzie krzem - w postaci bryłek lub proszku - będzie można wykorzystywać również do produkcji mikroprocesorów i mikrokomponentów.

Fotowoltaika to jedna z najpopularniejszych metod wykorzystywania energii odnawialnej na świecie. Do przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną wykorzystuje się w niej ogniwa fotowoltaiczne, popularnie zwane bateriami słonecznymi. – Urządzenia tego typu mogą działać nawet 30 lat. Później producenci mają obowiązek poddać je recyklingowi – informuje w przesłanym PAP komunikacie Politechnika Gdańska.

Głównym surowcem do produkcji ogniw jest krystaliczny krzem o 99 proc. czystości. Wytworzenie go wymaga drogich, energo i czasochłonnych technologii. Zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem prof. Ewy Klugmann-Radziemskiej opracował metodę pozwalającą szybko odzyskać "czysty" krzem. Można zrobić to za pomocą zużytych już baterii słonecznych, znacznie obniżając koszty procesu.

– W przypadku zużytych ogniw starszego typu, zawierających stosunkowo grubą warstwę krzemu, można odzyskać podłoże krzemowe w całości i po raz kolejny wytworzyć na jego bazie ogniwa o parametrach elektrycznych nie gorszych niż w przypadku produkcji z użyciem nowego materiału – tłumaczy prof. Klugmann-Radziemska. "Jeśli podłoża nie uda się odzyskać w całości, krzem może być wykorzystany do powtórnego przetworzenia. W obu przypadkach odzyskany materiał charakteryzuje się wysoką czystością – dodaje.

Innowacyjna technologia chemicznej obróbki ogniw fotowoltaicznych autorstwa naukowców z PG umożliwia odzyskanie krzemu w postaci bryłek lub proszku. Uzyskany w taki sposób surowiec może być wykorzystywany również do produkcji mikroprocesorów, mikrokomponentów i innych układów scalonych oraz jako dodatek do stali, podnoszący jej jakość.

W ciągu czterech lat zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej opracował nie tylko technologię odzyskiwania krzemu, ale także półautomatyczny prototyp urządzenia, które może przeprowadzić odzysk dla kilkunastu, a nawet kilkuset ogniw krzemowych jednocześnie.
Udostępnij:

Drukuj
MM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również