Nieprawidłowości w pracy łożysk

Nieprawidłowości w pracy łożysk Pixabay

O sposobach wykrycia nieprawidłowości w pracy łożysk opowiada Michała Tomala, Industry Distribution Manager Poland w firmie NTN-SNR Polska.

Najważniejszymi symptomami nieprawidłowej pracy łożyska, które mogą świadczyć o jego uszkodzeniu, są wzrost temperatury, hałasu i drgań lub zwiększony opór toczenia. O ile bez pomocy dodatkowych urządzeń jesteśmy w stanie stwierdzić, czy łożysko pracuje głośno i ma zbyt duże opory toczenia, o tyle określenie wzrostu temperatury i drgań bywa często kłopotliwe.

Przy sprawdzaniu temperatury obudowy/łożyska często posługujemy się dłonią, ale jest to pomiar bardzo nieprecyzyjny, ponieważ pozwala określić temperaturę do 60°C. Powyżej tej granicy wszystko zaczyna nas parzyć. W związku z tym, aby prawidłowo określić temperaturę, musimy ją mierzyć specjalistycznymi czujnikami, które są w stanie bardzo dokładnie zidentyfikować jakąkolwiek odchyłkę.

To samo dotyczy drgań. Bez specjalnych detektorów nie jesteśmy w stanie wykryć nadmiernych drgań na wczesnym etapie. Jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich czujników bardzo szybko możemy zareagować na wszelkie nieprawidłowości, unikając niespodziewanej awarii.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę