"Nowa era" COMAU Robotics

COMAU Robotics wprowadziło na rynek nowy model robota o nazwie Racer3. Tobias Daniel (szef COMAU Robotics na Europę i Amerykę) odpowiada na pytania czasopisma „MM Magazyn Przemysłowy” odnośnie tego modelu oraz nowej strategii firmy.

MM: Wprowadziliście Państwo na rynek zupelnie nowy model robota o nazwie Racer3. Jak ważny jest to produkt w portfolio"Nowa era" COMAU Robotics zdjęcie w treści artykułu Państwa firmy?

TD: Nowy robot Racer3 jest nie tylko ważnym produktem w naszym portfolio"Nowa era" COMAU Robotics zdjęcie w treści artykułu, ale również dużym krokiem w kierunku "nowej ery" COMAU Robotics. Do niedawna byliśmy przede wszystkim zorientowani na to, by być najlepsi w swojej klasie jako dostawca dla Grupy Fiat Chrysler. Oznaczało to, że nasze roboty były przeznaczone głównie do realizacji typowych funkcji (takich jak spawanie punktowe i przenoszenie), wspomagających działalność firm przemysłowych. Obecnie, dzięki ponad 40-letniemu doświadczeniu i “know-how”, które zdobyliśmy w tym czasie, rozszerzamy naszą aktywność o nowe aplikacje i kierujemy je na światowe rynki.

MM: Oznacza to, że otwierają się przed Państwem zupełnie nowe segmenty rynku. Czy w związku z tym planujecie Państwo jakieś dalsze zmiany?

TD: Rynki zmieniają się z dnia na dzień, a COMAU wybrał podejście, które nie ogranicza się wyłącznie do rozwoju nowych technologii, ale obejmuje również oferowanie ich przez nową sieć globalnej sprzedaży oraz wsparcia technicznego. Ta nowa struktura pozwala nam być bliżej naszych klientów i zająć nowe rynki. Ponadto dużo inwestujemy w rozwiązania spełniające specyficzne potrzeby tych nowych segmentów, wykorzystujących zupełnie inne rozwiązania w zakresie robotyki od tych, z których COMAU do tej pory był znany (tj. dużych robotów przemysłowych).

Racer3 jest doskonałym przykładem tej nowej strategii. Dla COMAU jest to pierwszy robot tego rodzaju. Jest on niezawodny, wydajny i łatwy do przemieszczania. Jest to lekki, kompaktowy robot dający się zaadaptować do każdych warunków, gdzie oczekuje się zwartej konstrukcji cechującej się szybkością, precyzją i wydajnością.

MM: Jakie inne zalety ma COMAU Racer3?

TD: Racer3 jest szybkim, 6-osiowym robotem przegubowym o udźwigu 3 kg i zasięgu 630 mm. Zbudowany został z wytrzymałego aluminium, może być łatwo montowany na ławkach, ścianach, sufitach lub na skośnych podporach. Jest to robot najszybszy w swojej klasie, z czasem cyklu pracy ("Pick & Place") mniejszym niż 0,36 sekundy na 1 kg. Ponadto sztywna konstrukcja i niezwykle stabilna podstawa zapewniają większą precyzję i powtarzalność.

Podsumowując mogę powiedzieć, że Racer3 jest dobrym przykładem na to, jak COMAU Robotics się rozwija. Naszym stałym wyzwaniem jest bycie innowacyjnym – mimo silnej konkurencji. Jednym ze sposobów wyróżnienia Racer3 na tle konkurentów jest połączenie wydajności z atrakcyjną konstrukcją. Przykładem takiego podejścia może być specjalna konstrukcja ramienia, która w połączeniu z prześwitem 50 mm na osi 2 i 3 znacznie zwiększa przestrzeń roboczą, zaś gładkie linie obudowy oraz otwory w korpusie optymalizują płynne przejście kabli.

MM: W jakich branżach przemysłowych robot ten będzie szczególnie przydatny?

TD: Racer3 przeznaczony jest praktycznie dla wszystkich gałęzi przemysłu. Znajdzie zastosowanie przy produkcji artykułów spożywczych oraz napojów, elektroniki, tworzyw sztucznych i metali – wykorzystując funkcje montażu, obsługi dozowania i aplikacje „Pick & Place”. Jego stabilność i przyjazny interfejs ułatwiający użytkownikowi sterowanie sprawiają, że sprawdzi się praktycznie w każdym otoczeniu.

MM: Dziękujemy za rozmowę.

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę