Nowa generacja dzielonych opraw łożyskowych

Firma SKF wprowadziła na rynek nową serię dzielonych stojących opraw łożyskowych bazujących na dotychczasowych oprawach SNL.

Oprawy SE, bo o nich mowa, produkowane są z materiałów o wyższej jakości przy zastosowaniu procesu obróbki skrawaniem o większej dokładności. Dzięki temu wydłużono trwałość eksploatacyjną montowanych w nich łożysk - zwłaszcza w aplikacjach, gdzie stosowane są węzły łożyskowe ustalające/swobodne.
Główne korzyści płynące z zastosowania nowych opraw łożyskowych SKF konstrukcji SE to: dłuższa trwałość eksploatacyjna łożysk, większa odporność na korozję, zmniejszenie zużycia smaru plastycznego oraz łatwiejsza obsługa. Użycie do produkcji opraw materiałów o lepszej jakości w połączeniu z nową konstrukcją mechaniczną zaowocowało tym, że oprawa jest sztywniejsza i bardziej wytrzymała, co sprawia, że odkształcenie podłoża i gniazda łożyska podczas montażu sa minimalne.

Efektem większej dokładność podczas obróbki skrawaniem jest powstanie znacznie bardziej precyzjnie wykonanego gniazda łożyska w oprawie SE, które powoduje zmniejszenie drgań zamontowanego w oprawie łożyska i ilości wydzielanego przez nie ciepła, co przekłada się na wydłużenie trwałości eksploatacyjnej łożyska i środka smarnego. Usprawniony system odprowadzania ciepła obniża temperaturę pracy, co również wpływa na wydłużenie trwałości eksploatacyjnej łożyska i środka smarnego. Usprawniony został też system doprowadzania smaru oraz uproszczono montaż łożysk w oprawie - łożyska łatwieja się pozycjonuje. Wyraźnie oznaczono też miejsca do dokonywania pomiarów diagnostycznych. Nowe oprawy łożyskowe SE są również bardziej odporne na korozję - została wprowadzona klasa ochrony C3 zgodnie z ISO 12944.

www.skf.pl


Aneta Głodowska