Nowa generacja układów łagodnego rozruchu SIRIUS 3RW5

Siemens, softstarty SIRIUS 3RW5 © Siemens

Udostępnij:

Nowa generacja układów łagodnego rozruchu SIRIUS 3RW5 obejmuje dwa typy urządzeń. Softstarty 3RW52 przeznaczone są do aplikacji standardowych, natomiast 3RW55 - dzięki klasie 30E wyzwalacza przeciążeniowego i szeregu dodatkowych funkcji - znajdą zastosowanie w najbardziej wymagających aplikacjach. 

Oba typy softstartów przeznaczone są do silników asynchronicznych trójfazowych, sterowane są w trzech fazach i umożliwiają pracę przy połączeniu standardowym oraz połączeniu w wewnętrzny trójkąt. Do sprzedaży trafiły obecnie wersje o mocy maksymalnej 315 kW przy połączeniu standardowym, co odpowiada mocy 560 kW przy połączeniu w wewnętrznym trójkącie.W kolejnym etapie do sprzedaży trafią największe jednostki 3RW55 przeznaczone do silników o mocy do 1200 kW. Dzięki nowoczesnej konstrukcji softstarty 3RW5 umożliwiają łatwą integrację z systemem automatyki, jak również dostarczanie szeregu danych procesowych do nowoczesnych nadrzędnych systemów (np. do bazującego na chmurze otwartego systemu IoT MindSphere firmy Siemens). Praktyczne funkcje - jak np.: automatyczna parametryzacja, optymalizująca charakterystykę rozruchu; zatrzymanie pompowe i funkcja Soft Torque, pozwalające na jeszcze większe ograniczenie udarów w instalacjach; możliwość uruchomienia silnika w przeciwnym kierunku, stosowana np. do odblokowywania zapchanych układów pompowych i pozycjonowania; monitorowanie parametrów pracy - oraz właściwości konstrukcyjne, znacznie zwiększające odporność na wahania napięcia w sieci zasilającej sprawią, że softstarty 3RW5 sprawdzą się w każdej aplikacji.

Ujednolicone akcesoria, pasujące zarówno do 3RW52, jak i do 3RW55, pozwalają na dostosowanie układów łagodnego rozruchu do konkretnych wymagań. Możliwe jest np. rozbudowanie softstartu o panel operatorski (w przypadku wersji 3RW55 dostarczany w standardzie). Panel operatorski wyświetla m.in. aktualne parametry pracy silnika i informacje statusowe. Opcjonalna karta komunikacyjna obsługująca Profinet, Profibus lub Modbus (w przyszłości zakres obsługiwanych standardów będzie się powiększał) znacznie upraszcza integrację z systemem sterowania. Dla mniej rozbudowanych aplikacji możliwe jest wykorzystanie zintegrowanego wyjścia analogowego, które dostarcza informacje o prądzie pobieranym przez pracujący silnik.

Dodatkową zaletą układów łagodnego rozruchu SIRIUS 3RW5 jest dostępność części zamiennych. Użytkownik we własnym zakresie może zamówić i wymienić elementy składowe softstartu. Warto też wiedzieć, że SIRIUS 3RW5 uzyskał dopuszczenia do stosowania na całym świecie.Źródło: Siemens

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również