Nowa szansa dla firm zagrożonych upadłością

© SXC

Udostępnij:

Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Sprawiedliwości pracują nad nowymi instrumentami prawnymi, które pomogą utrzymać się na rynku firmom zagrożonym upadłością.

Szefowie obu resortów poinformowali o tym podczas konferencji „W kierunku nowej szansy - przedstawienie rekomendacji zmian przygotowanych przez Zespół Ministra Sprawiedliwości ds. Nowelizacji Prawa Upadłościowego i Naprawczego". Spotkanie odbyło się 10 grudnia w MG.- Pomysły zmian w prawie upadłościowym i naprawczym powstały przy ścisłej współpracy Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Sprawiedliwości - powiedział wicepremier Piechociński. Zaznaczył, że propozycje nowych regulacji pozwolą ograniczyć liczbę upadłości likwidacyjnych. - Zagrożone firmy będą mogły przeprowadzić skuteczną restrukturyzację oraz ograniczyć likwidację miejsc pracy - podkreślił.

Zespół ocenił, że potrzebne są instrumenty umożliwiające restrukturyzację szerszej grupy przedsiębiorców niż jest to możliwe obecnie. - Taka rekomendacja wpisuje się w politykę doskonalenia regulacji gospodarczych prowadzoną przez Ministerstwo Gospodarki - przypomniał wicepremier Piechociński. Poinformował, że na początku 2013 r. MG przedstawi projekt Polityki nowej szansy, gdzie obok konkretnych instrumentów pomocowych dla przedsiębiorców w sytuacji kryzysowej, znajdą się również rozwiązania ułatwiające ponowne rozpoczynanie działalności gospodarczej.

- Cieszę się, że w zgranej drużynie rządowej Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Sprawiedliwości przygotowaliśmy rozwiązania, które będą dobrze służyły polskiej przedsiębiorczości - podkreślił wicepremier Piechociński.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zaznaczył, że zmiany w prawie mają służyć także uproszczeniu procesu upadłości, odformalizowaniu go i obniżeniu kosztów. - Na początku lutego 2013 r. będziemy chcieli przedstawić konkretne założenia, a jeszcze wiosną - gotowy projekt nowych przepisów - zapowiedział.

Treść wypracowanych przez Zespół rekomendacji znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Ministerstwo zaprasza do zgłaszania uwag do końca stycznia 2013 r.źródło: Ministerstwo Gospodarki

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również