Nowa wizja automatyzacji przedsiębiorstw

Fotolia

Red Hat przedstawił swoją wizję automatyzacji przedsiębiorstw w oparciu o Ansible – otwartą, prostą, bezagentową i dającą ogromne możliwości platformę do automatyzacji IT.

Ansible jest otwartą technologią automatyzacji, pozwalającą na zarządzanie środowiskami informatycznymi. Została ona zaprojektowana z myślą o łatwym użytkowaniu, dzięki czemu stała się najpopularniejszą otwartą technologią automatyzacji informatycznej na świecie. Wkład w nią miało ponad 2400 osób, które dokonały razem niemal 30 000 wprowadzeń lub aktualizacji plików w repozytorium otwartego projektu Ansible, a baza jej użytkowników jest rozsiana po wielu branżach na całym świecie. Red Hat nabył Ansible w roku 2015, aby umożliwić użytkownikom ograniczenie kosztów oraz złożoności wdrażania aplikacji – zarówno chmurowych, jak i tradycyjnych, oraz zarządzania nimi w środowiskach hybrydowych. Dzięki Ansible organizacje mogą urzeczywistnić koncepcję zautomatyzowanego przedsiębiorstwa.

Automatyzacja przekształca przedsiębiorstwa oraz zapewnia innowacje zarówno firmom, jak i konsumentom. Przykładowo, samochody wyszły już poza oddzielną automatyzację w dziedzinach takich jak systemy nawigacyjne, tempomaty i czujniki zmiany pasa ruchu. Wkroczyły one w fazę bardziej kompleksowej i holistycznej automatyzacji, która jest w stanie całkowicie wyręczyć kierowcę w samochodzie autonomicznym. Sprzedawcy detaliczni przenoszą się do zautomatyzowanych centrów dystrybucyjnych, zmieniając łańcuch zaopatrzeniowy tak, aby stworzyć przewagę konkurencyjną. Z kolei branża elektroniki konsumenckiej zaczyna wychodzić poza hermetyczne inteligentne urządzenia, oświetlenie, systemy alarmowe i termostaty, przechodząc do rozwiązań automatyzujących całe domy.

W międzyczasie, w wielu branżach pojawia się coraz większy nacisk na to, aby wprowadzać innowacje szybciej, a architektury informatyczne zmieniają się, aby dostosować się do najnowszych technologii pomagających utrzymać konkurencyjność przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnych starszych systemów. To często skutkuje powstawaniem złożonych, zróżnicowanych systemów rozciągających się na chmurę prywatną, chmurę publiczną oraz siedzibę firmy. Złożoność współczesnych środowisk wielochmurowych może być oszałamiająca, a zarządzanie nimi bez wykorzystania automatyzacji może okazać się wręcz niemożliwe. Do tej pory jednak automatyzacja była generalnie wykorzystywana w przedsiębiorstwach w sposób oddzielny - każda domena zarządzania miała własne narzędzie o wąskim zakresie działania, wykorzystywane taktycznie przez hermetyczne zespoły, co istotnie ograniczało potencjał i wartość automatyzacji.

Automatyzacja jest kluczowym i strategicznym elementem transformacji cyfrowej. Współczesne dynamiczne środowiska wymagają nowego rodzaju rozwiązań w dziedzinie zarządzania, które będą w stanie poprawić szybkość, skalę i stabilność całego środowiska informatycznego firmy. Coraz większa liczba organizacji na całym świecie wdraża standard Ansible jako szkielet swojej automatyzacji. Dzięki wprowadzeniu automatyzacji Ansible w całym portfelu swoich produktów, obejmującym Red Hat Enterprise Linux, Red Hat OpenStack Platform, Red Hat OpenShift, Red Hat Storage oraz ofertę dotyczącą zarządzania, Red Hat będzie w stanie dostarczyć firmom strategiczną technologię automatyzacji.

W ramach wprowadzania tej wizji w życie, Red Hat ogłosił zmiany w swojej ofercie w dziedzinie zarządzania, integrujące automatyzację Ansible. Ma to na celu wsparcie firm w przekształcaniu swoich operacji IT poprzez tworzenie systemu automatyzacji obejmującego całe przedsiębiorstwo. Pozwali to personelowi informatycznemu uwolnić się od zadań naprawczych i skupić się na innowacjach, które tworzą wartość.

Źródło: Red Hat

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę