Nowatorska lakiernia Audi

© Audi

Udostępnij:

W zakładach Audi w Ingolstadt uruchomiona została nowa linia lakiernicza będąca elementem inteligentnej fabryki przyszłości (Smart Factory).

W nowej hali o powierzchni 12 tys. m2 pracuje łącznie w systemie trójzmianowym 200 pracowników, którzy są wspierani przez 54 roboty lakierujące, 36 roboty manewrowe i 8 robotów czyszczących. Dziennie w zakładzie lakierowanych jest 650 sztuk karoserii, ale jego maksymalna wydajność wynosi 900 sztuk.W ramach nowej linii do lakierowania powłok zewnętrznych wdrożono najnowocześniejszą technikę lakierniczą. Zrobotyzowane urządzenia do aplikacji lakieru oraz elektrostatyczne, rotacyjne, bardzo szybkie pistolety lakiernicze w pełni automatycznie przeprowadzają cały proces. Nowa metoda lakiernicza (tzw. bell-bell) jest bardzo wydajna, ponieważ lakier nakładany jest w niej wyłącznie elektrostatycznie. W połączeniu z suchą separacją jest też przyjazna dla środowiska: na jedno lakierowane auto przypada o 5% mniej odpadów (np. szlamu lakierniczego). Cały proces pokrycia lakierem powierzchni jednego samochodu trwa ok. 3 godzin.

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również