Nowe inicjatywy Platformy Przemysłu Przyszłości

pracownik z wirtualnym tabletem © Platforma Przemysłu Przyszłości

Udostępnij:

Podnoszenie kompetencji przedsiębiorców, doradzanie im w obszarach Przemysłu 4.0 czy koordynacja współpracy w zakresie transformacji cyfrowej to główne zadania Platformy Przemysłu Przyszłości wymienione w nowej Polityce Przemysłowej Polski.

W dokumencie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii działania PPP znalazły się w osi dotyczącej cyfryzacji. W ubiegłym tygodniu ruszyły kolejne projekty rozwijające bazę wiedzy o technologiach i przemyśle oraz inicjatywy wspomagające przedsiębiorców w budowaniu planu cyfrowej transformacji firm.Okrągły Stół Klastrów  

Wyzwaniom związanym z cyfryzacją, Przemysłem 4.0 i Europejskim Zielonym Ładem była poświęcona konferencja Okrągły stół klastrów.  

Zmiany w otoczeniu gospodarczym wywołane pandemią Covid-19 i walka ze zmianami klimatycznymi są głównymi czynnikami przyśpieszającymi cyfryzację i wymuszającymi zmianę modeli biznesowych – podkreśla Aleksandra Ścibich-Kopiec, prezes Platformy Przemysłu Przyszłości. – Bez zmian w organizacji i działaniu firmom coraz trudniej będzie skutecznie konkurować na rynku. Klastry mogą skutecznie przeprowadzić uporządkowaną transformację przedsiębiorstw w kontekście branżowych specjalizacji oraz wpłynąć na konkurencyjność całych branż.

W Polsce istnieje ok. 130 klastrów. Według badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Benchmarking klastrów w Polsce, edycja 2020” w 41 klastrach działa ponad 2500 najbardziej aktywnych w swoich sektorach firm. Pracuje w nich ok. 3% zatrudnionych w polskiej gospodarce. Gościem Okrągłego stołu klastrów był wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Przemysł przyszłości w praktyce

25 czerwca odbyło się natomiast webinarium Przemysł przyszłości w praktyce, poświęcone technologicznym i organizacyjnym pomysłom na cyfrową transformację przedsiębiorstw. Uczestnicy konferencji mieli możliwości posłuchania m.in. o:

  • integracji danych produkcyjnych i ich wykorzystaniu w systemach klasy Control Room,
  • zbieraniu danych z maszyn z wykorzystaniem IIoT,  
  • możliwości wykorzystania danych zebranych z maszyn do inteligentnego wykrywania zużycia elementów linii produkcyjnej,
  • koncepcji połączenia Lean Six Sigma z narzędziami IT w celu przewidywania zużycia maszyn,
  • autorskiej aplikacji dla pracowników,
  • praktycznych rozwiązaniach stosowanych w produkcji zgodnej z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym.

Doradztwo 4.0

Poza branżowymi wydarzeniami Platforma Przemysłu Przyszłości, wykorzystując swój zespół ekspertów, przygotowała ofertę doradczą obejmującą mentoring, audyty i badanie dojrzałości cyfrowej metodologią ADvanced MAnufacturing. Wsparcie PPP wynosi od 50 do 60% wartości usługi, co oznacza, że koszt po stronie przedsiębiorcy to 40-50%. Wysokość pomocy zostanie oszacowana dla każdego wnioskodawcy indywidualnie.

Źródło: Platforma Przemysłu Przyszłości

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również